آشنایی با ساختمان گوش برای خانواده ها

مجموعه : دانستنی ها

ear

گوش دو عمل انجام می دهد. اول شنیدن. دوم حفظ تعادل.

گوش به 3 قسمت تقسیم می شود: گوش خارجی، گوش میانی، گوش داخلی.

گوش خارجی:

قسمت خارجی گوش از مجرای گوش و لاله گوش تشکیل شده است. لاله گوش شکل صدف شکل دارد و از غضروف و پوست تشکیل شده است. این قسمت باعث هدایت صدا به سمت گوش است. در انتهای مجرای گوش پرده گوش قرار دارد. پرده گوش یک پرده نازک و نیمه شفاف است که گوش خارجی را از گوش میانی جدا می کند.

گوش میانی:

گوش میانی یک فضای پر از هواست که از 3 استخوانچه(استخوان کوچک) با نامهای چکشی ، سندانی ، و رکابی تشکیل شده است. صدا وقتی به پرده گوش می خورد باعث لرزش آن می شود. این لرزش به استخوانچه ها منتقل می شود و آنها با شکل خاص خود باعث تقویت صدا شده و این صدا را به دریچه بیضی منتقل می کنند. دریچه بیضی ، یک پرده نازک بین گوش میانی و گوش داخلی است.

قسمت دیگری که در گوش میانی قرار دارد لوله استاش است. لوله استاش یک لوله باریک است که گوش میانی را به پشت بینی و حلق وصل می کند. وقتی شما عمل بلع انجام می دهید، لوله استاش باز می شود و به هوا اجازه عبور به گوش میانی می دهد. این انتقال هوا باعث می شود تا فشار هوا دو طرف پرده گوش برابر شود. وقتی تغییرات ناگهانی هوا داشته باشیم، مثلا در مانورهای هوایی با هواپیما، پرده گوش به بیرون یا داخل کشیده می شود(به علت عدم تساوی فشار دو طرف پرده). عمل بلع باعث مساوی شدن فشار دو طرف پرده می شود.

گوش داخلی:

گوش داخلی که لابیرنت نامیده می شود از دو قسمت تشکیل شده. اول حلزون گوش که در کار شنیدن به کار می رود و دوم سیستم وستیبولار که از مجاری نیم دایره و اتریکل و ساکول تشکیل شده که این ها برای تعادل است.

حلزون گوش از مایعی پر شده و حاوی اعضای کورتی است. اعضای کورتی از هزاران سول شنوایی تشکیل شده که دارای مژکهایی هستند. تکانهایی که از گوش میانی به مایع حلزون منتقل می شود باعث حرکت کردن مژک ها شده باعث تحریک سلولهای شنوایی می شود. سلولهای شنوایی به عصب شنوایی متصل هستند و عصب شنوایی به مغز متصل است. و در مغز است که تحرکات به صدا تفسیر می شود.

مجاری نیم دایره هم حاوی مایعی هستند  و سولهای مژک دار دارند.ولی این سلولها برای درک حرکت است. وقتی شما سر خود را حرکت دهید مایع حرکت می کند. البته هر مجرای نیم دایره در یک جهت قرار دارد و با انواع حرکات یکی یا بیشتر از آنها تحریک می شوند. حرکت مایع باعث تحریک سلولها می شود و پیامها توسط عصب مربوطه به مغز ارسال می شود. تا  در مغز حالت قرار گیری سر و حرکت تعین شود.

اتریکول و ساکول هم کاری مشابه مجاری نیم دایره انجام می دهند. که باعث می شوند حالت بدن نسبت به جهت جاذبه را بفهمیم.

ترجمه: ali_mohammad6

منبع:

http://www.mydr.com.au/hearing-health/ear-anatomy

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس