آشنایی با شش دلیل گریه ی زیاد نوزادن

مجموعه : بچه داری

در سکوت شب، فقط صدای گریه بود که فضای آپارتمان را پر کرده بود. پدر و مادر جوان هر دو کلافه و سردرگم مانده بودند. هر حدس و گمانی به ذهنشان رسیده و هر کاری کرده بودند، فایده‌ای نداشت و نق‌نق همچنان ادامه داشت. کم‌کم آرامش خودشان هم داشت از دست می‌رفت. حتی اگر همه همسایه‌ها هم متوجه طبیعی بودن گریه بچه‌ها در نیمه شب بودند، فکر ایجاد مزاحمت برای آنها که واپسین ساعات استراحت را برای آغاز روزی پرکار طی می‌کردند، اذیتشان می‌کرد. نه تجربه‌ای داشتند، نه اطلاعی و نه دسترسی به کسی که بداند دلیل بیداری نابهنگام و این گریه‌های بی‌وقفه چیست.

بی‌خوابی یا بدخوابی از آن دست اختلال‌هایی است که از همان کودکی دامنگیر بشر می‌شود، هرچند که انسان در سال‌های ابتدایی عمر و دوران نوزادی و کودکی، بیشتر ساعاتش را به طور معمول در خواب به سر می‌برد. هر نوزادی تا ۳ ‌ماهگی، بیش از ۱۷ ساعت در خواب است. در این فاصله حدود نیم تا یک ساعت را برای شیرخوری و انجام امور نظافت بیدار است. تا ۶ ‌ماهگی خواب او کمتر شده، در ۸ یا ۹ سالگی معمولا به هفت تا هشت ساعت در شب و یکی، دو ساعت در روز می‌رسد.فواصل خواب نوزاد افزون بر شیرخواری و بهداشت، با عوامل دیگری چون شرایط محیطی، اقتضائات سنی، رفتار و عادات والدین، خواب‌های آشفته و… تغییر می‌کند و به بیداری یا بدخوابی منجر می‌شود اما برای کودکانی که دچار بدخوابی شده‌اند، منظم‌کردن ساعات خواب و ایجاد شرایط بهینه باید با حوصله و دقت بیشتر برای کشف و درک دلیل همراه شود.

آیینه خواب والدین

اگر این نظریه را مبنا قرار دهیم که انسان‌ها در راه تکامل، شیوه خواب خود را از حالت چرت‌ و خواب‌های کوچک و پیاپی طی شبانه‌روز خارج کرده و با احساس امنیت بیشتر همه نیاز خود را به خواب یکجای شبانه جمع زده‌اند، درک این‌که چرا الگوی خواب نوزادان این‌قدر متفاوت است بهتر صورت می‌گیرد؛ آن هم نوزادانی که هنوز ساعت درونی بدنشان تنظیم نشده و تفاوت میان شب و روز را نمی‌دانند. عادات خواب کودکان افزون بر ژن‌ها، اکتسابی است. یعنی در نظر نگرفتن شرایط نوزادان یا کودکان از سوی بزرگ‌ترها و شب‌بیداری‌های طولانی، روشن ماندن چراغ و لوازم صوتی و… می‌تواند به مرور زمان، ساعات و نحوه خواب آنها را زیر پا نهاده، آیینه‌ای به وجود آورد که بازتاب شیوه و مقدار خواب والدین است.

تغییر جا

برخی والدین، بخصوص آنها که تجربه چندانی ندارند طی هفته‌های اولیه مدام در حال تغییر دادن جای نوزاد هستند. اگرچه نق‌نق‌های شبانه نوزاد با افزایش بیشتر سن و ورود او به ۵ یا ۶ ماهگی کمتر می‌شود و در دوران کودکی به حداقل می‌رسد، اما باید توجه داشت، هر قدر این تغییرات بیشتر شود عادت خواب کودک نیز بیشتر بر هم می‌خورد.

حرارت مطبوع

گرما یا سرمای بیش از حد تحمل کودکان از عواملی است که موجب بدخوابی و بیداری آنها می‌شود. بزرگسالان تغییرات دما را دیرتر درک کرده، به سبب بالا رفتن توان و تحملشان حساسیت کمتری از خود نشان می‌دهند. درست مثل لمس ناخواسته یک نقطه برجسته از سوی شخصی بینا و لمس همان نقطه به دست فردی بینا، آنها به عنوان والدین ممکن است متوجه حساسیت دما و تغییرات رخ داده در شرایط مناسب برای کودکان نشوند. ثابت نگه‌داشتن دمای اتاق و حرارت بدن کودک با احتساب میزان گرمای حاصل از البسه بخصوص هنگام خواب، اقدامی مفید است.

بو و ضربان آرامش‌بخش

نوزاد از یکی دو روز پس از تولد، می‌تواند بوی مادر را تشخیص دهد. او مدت‌ها به آهنگ ضربان قلب مادر دوران جنینی گوش فرا داده و بخوبی با زیر و بم آن آشناست. استشمام آن بو و شنیدن این صدا برای نوزاد آرامبخش است و می‌توان با استفاده از آن به بهتر و سریع‌تر خوابیدن نوزاد بدخواب کمک کرد بویژه اگر در آغوش گرفته شود و گوش او به قلب مادر نزدیک شود؛ حس ایمنی و راحتی دوران جنینی به وی بازمی‌گردد. حتی مواقعی که دسترسی به مادر امکان‌پذیر نیست، دیگران هم می‌توانند با استفاده از پوشاک حاوی بوی بدن مادر او را آرام کرده و بخوابانند.

زمزمه و حرکات یکنواخت

صداهای آرام با آهنگی یکنواخت حتی برای بزرگسالان هم خواب‌آور است؛ اگر این اصوات از زبان پدر یا مادر خارج شود و به آرامی در گوش نوزاد بپیچد، در صورت مهیا بودن شرایط مناسب دیگر اعم از حرارت، سیری، تمیزی و… همراه با حرکاتی یکنواخت مثل تکان دادن ننو و گهواره، ماساژ و ضربه زدن‌های آرام، نرم و کوتاه بر سینه یا پشت کودک، خواب را بار دیگر به وی باز خواهد گرداند.

کابوس شبانه

کودکان بین ۳ تا ۶ سال، گاهی با اضطراب و ترس به خواب می‌روند. نتیجه آن ممکن است بیداری شبانه حین گذر از مرحله رویابینی در خواب باشد که گرچه هنوز با تمایل کودک به خواب همراه است اما ترس ناشی از آن سبب مقاومت برای بیدار ماندن شود. کنار آمدن با این تناقض سبب افزایش خستگی و کلافگی ذهن کودک شده و منجر به بدخوابی می‌شود. بیان قصه‌های شیرین، دلگرمی دادن، نوازش و حتی بغل کردن کودکی که از خواب آشفته بیدار شده، موثر است.

پیشنهاد میشود :

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس