آشنایی با مضرات هدفون برای گوش

 

 

 

یک متخصص گوش و حلق و بینی با بیان این که سر و صدای بلند از هر نوع، روی گوش تاثیر گذار است، گفت: در قاعده حلزونی شنوایی گوش، فرکانس‌های بالای ۴۰۰۰ و ۸۰۰۰ و در راس حلزونی شنوایی، فرکانس‌های پایین‌تر قابل شنیدن است.

به گزارش سنترفا به نقل از باشگاه خبرنگاران، یک متخصص گوش و حلق و بینی گفت: استفاده مکرر و ممتد از هدفون، خاصیت تمیز کنندگی گوش خارجی را مختل کرده و افراد زودتر دچار جرم گوش می‌شوند.

وی ادامه داد: فرکانس شنوایی فرکانس‌های۵۰۰، ۱۰۰۰ و ۲۰۰۰ است و فرکانس ۲۵۰ ،۴۰۰۰ و ۸۰۰۰ چندان در مجاورات شنوایی معمولی تاثیری ندارد. ولی فردی که در فرکانس بالا کاهش شنوایی پیدا می‌کند، معمولا صدای زیر را خوب نمی‌شنود و در محیط شلوغ، شنوایی او مناسب نبوده و در محیط آرام، خیلی قابل مشخص شدن نیست.

مضرات استفاده از هدفون

وی در ادامه توصیه کرد: افراد نباید به صداهای بسیار بلند گوش دهند. در محیط‌هایی که صدا بالاتر از ۸۰ دسی بل است، مثل کارخانجات و مکانی که موسیقی بلند است از گوشی محافظت کننده استفاده شود چرا که در غیر این صورت در طولانی مدت، عصب شنوایی ضعیف ‌شده و ضعیف شدن عصب شنوایی درمان دارویی و جراحی ندارد و فرد فقط می‌تواند از سمعک استفاده کند.

وی گفت: یکی دیگر از عواملی که باعث کاهش شنوایی می‌شود، صدای ناشی از انفجارات است که به علت صدای ناگهانی باعث کاهش سریع‌تر شنوایی می‌شود همچنین علاوه بر کاهش شنوایی حسی و عصبی، مشکلات دیگری مثل وزوز گوش را در پی داشته که در این موارد پیشگیری مهمتر از درمان است.

متخصص گوش و حلق و بینی تصریح کرد: افرادی که از هدفون MP 3 player استفاده می‌کنند باید موسیقی را با صدای آهسته گوش دهند، زیرا صدای بلند علاوه بر سردردی که ایجاد می‌کند در دراز مدت باعث کاهش شنوایی حسی و عصبی می‌شود.

وی در پایان ‌توصیه کرد: فرکانس صدا باید کمتر از ۵۰ دسی بل باشد و حتی‌الامکان در محیط‌های پر سر و صدا و همهمه از گوشی محافظت کننده استفاده شود.

پیشنهاد میشود :

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس