افراد دیابتی این سبزیجات را مصرف کنند

یک بررسی جدید نشان می دهد مصرف بیشتر اسفناج و سایر سبزی های برگ دار سبزرنگ می توانند خطر دیابت را کاهش دهند.

یک گروه از پژوهشگران به سرپرستی پاتریس کارتر در دانشگاه لایسستر در مرکز انگلیس شش بررسی دربرگیرنده ۲۲۰۰۰۰ نفر را مورد بازبینی قرار دادند که به رابطه میان مصرف سبزی و میوه و دیابت نوع ۲ با شروع در بزرگسالی پرداخته بودند.

آنها دریافتند خوردن یک و نیم وعده اضافی سبزی های برگ دار سبزرنگ خطر ابتلا به دیابت را تا ۱۴ درصد کاهش پیدا می کند، اما خوردن میوه و سبزی بیشتر همراه هم اثر چندانی در این زمینه نداشت.

دیابت نوع ۲، شایع ترین نوع دیابت، با شیوع رژیم های غذایی چرب و شیرین و سبک زندگی بی حرکت، به سرعت از کشورهای ثروتمند به کشورهای با سرعت در حال توسعه در حال گسترش یافتن است.

بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت بیش از ۲۲۰ میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری که هر سال یک میلیون نفر را می کشد، مبتلا هستند.

به گفته سازمان جهانی بهداشت با افزایش میزان چاقی، شمار مرگ و میر ناشی از دیابت ممکن است در فاصله میان ۲۰۰۵ تا ۲۰۲۰ دو برابر شود.

اصلاح تغذیه و ورزش عوامل شناخته شده پیشگیری دیابت هستند، اما اینکه کدام غذا برای این هدف بهتر است و چرا، مورد اختلاف بوده است زیرا بررسی های معدودی با کیفیت خوب در این زمینه انجام شده است.

گروه کارتر پیشنهاد می کنند سبزی های برگ دار سبزرنگ از این لحاظ مفید هستند که حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان و منیزیم هستند، اما لازم است که کار بیشتری در این مورد انجام شود.

در یک بررسی جداگانه که در ژورنال داروشناسی بریتانیا منتشر شده است، دانشمندان چینی می گویند یک ترکیب استخراج شده از انواع گیاهان دارویی چینی توانسته است به اثر دیابت نوع ۲ را بر موش ها کاهش دهد.

این ترکیب که امودین (emodin) نام دارد، آنزیمی به نام ۱۱-Beta-HSD1 را مهار می کند که در ایجاد مقاومت به انسولین نقش دارد. انسولین هورمونین است که به خارج شدن قند اضافی از خون کمک می کند.

یانگ لنگ از انستیتو مفردات پزشکی شانگهای در این باره گفت: “لازم است پژوهشگران مواد شیمیایی را ایجاد کنند که اثرات مشابهی با امودین داشته باشند، و ببینند که آیا از این مواد می توان به عنوان دارویی برای دیابت استفاده کرد

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس