افسردگی دوستی مهربان است

افسردگی همانند دیگر احساسات انسان، دوستی مهربان است که اگر ذهنمان را پذیرای پیام او کنیم، در می یابیم که با نیتی خالص و عاشقانه ،قصد دارد ما را به بیداری و یکپارچگی برساند. افسردگی همیشه ناشی از این است که شرایط زندگی ما با خود واقعی و خواسته های قلبی مان هماهنگ نیست. افسردگی می گوید: ” تو آنچه را که می توانی باشی رها کرده ای و به کمتر از آن رضایت داده ای.” 

افسردگی دوستی مهربان است که از دیدن ما رنج می برد.

 چه چیز باعث رنج ما می شود؟

هرگاه اسیر ترس ها و شک های درون خود نسبت به قابلیت بروز خواسته ها، رویاها و ایده های خلاقمان هستیم و به خاطر این ترس ها از عمل دست می شوییم، رنج می کشیم. کم کم با فاصله گرفتن از قدرت و پتانسیل خود ، افسردگی به سراغمان می آید تا بلکه هشدار دهد.

وقتی به زبان و پیام افسردگی توجه می کنیم ، می بینیم تا روزی که مصمم به تغییر شرایط زندگی خود نشده ایم،طعم تلخ افسردگی در زبان ما می ماند و رنج ما ادامه پیدا می کند.

هرگاه نیروی حال خود را صرف زنده نگاه‌داشتن گذشته و اتفاق های ناخوشایند آن می کنیم، هرگاه در کینه و نفرت از دیگران به سر می بریم،هرگاه خود را مظلوم حوادث می دانیم ، باز افسردگی مثل یاری مهربان به سراغ ما می آید تا مگر نوری باشد تابیده بر انتخاب های ما.

افسردگی می گوید : “انتخاب زندگی و صرف انرژی در گذشته و غوطه ور بودن در ناکامی های آن، همان قدر برای ما در دسترس است که انتخاب بودن در لحظه اکنون ،تجربه بخشش و رهایی، اتصال به خود برتر، و استفاده از انرژی خلاق وجود و کائنات برای آفرینش زندگی بهتر.”

زمانی رنج می بریم که می توانیم کاری را انجام دهیم، ولی به جای آن،منتظر دیگران و یا دنیای بیرون از خود می نشینیم تا آن را برای ما انجام دهند.

افسردگی دوستی مهربان است

افسردگی به ما می گوید : ” همه چیز از ما آغاز می شود.هر تغییر ، اقدام و رهایی،همه و همه از ما و در ما آغاز می شود.پس انتظار و توقع از دیگران چیزی جز رنج به همراه ندارد. “ افسردگی از ما می خواهد که قدرت خود را متمرکز کنیم، بعد دست به اقدام بزنیم،زیرا کنترل نهایی افکار ،اعمال،انتخابات و احساسات ما همگی تنها در دست خود ماست.

هرگاه امید را از دست می دهیم و آینده را با ناکامی گذشته آلوده می کنیم، افسردگی از راه می رسد تا خاطرنشان شود که در صورت خواست و اراده ما ،آینده و شکل آن هیچ ربطی به گذشته ندارد.می‌توانیم درس های گذشته را به حال و آینده منتقل کنیم، اما هیچ لزومی ندارد آینده را مانند گذشته خلق کنیم.

هرگاه تن به کمال پرستی می دهیم ،خود را با دیگران مقایسه می کنیم و از این مقایسه حس سرشکستگی می کنیم، هرگاه در قضاوت دیگران سلاح نابودی به دست می گیریم و بی رحمانه جان و روح آنها را در دیده خود با خون یکسان می کنیم، افسردگی دوباره با مهربانی به سراغمان می‌آید.سخن او اینبار از وحدت است.کمال پرستی ، مقایسه، رقابت، قضاوت و خشونت همه بر اساس دیدگاه جدایی است.نفس ما به منظور بقای خود ، دیدگاه جدایی را پیشه کرده بدون آنکه بداند در حقیقت ، بقای ما در هر لحاظ فقط، تنها به وحدت و حس یکی بودن و پذیرش بدون شرط بستگی دارد، نه جدایی.

افسردگی دوستی مهربان است

افسردگی در هر حال و شرایطی که به سراغ ما می آید ، با خود هدیه های زیادی دارد.تنها کاری که باید در استقبال از این هدیه ها انجام دهیم، کمی تامل و توجه به پیام عمیق افسردگی است که باید آگاهانه و با شجاعت و صداقت زیاد دلایل حضور آن را در زندگی مان جستجو کنیم.

اگر از خواسته های خود دور افتاده‌ایم ، اگر استعداد های ذاتی خود را نادیده گرفته و رها کرده ایم، اگر منتظر دیگرانیم تا شرایط زندگی ما را بهتر کنند، اگر امید را از دست داده ایم، اگر انرژی حیاتی خود را صرف گذشته و ناکامی ها ،کینه ها و بغض های آن کرده ایم، اگر دائما در قضاوت منفی از خود  و دیگران بسر می بریم، اگر شک و تردید مانع از جلو رفتن ما در زندگی می شوند و… از حضور افسردگی در زندگی مان نباید تعجب کنیم.

افسردگی تنها پیام  و قصد واقعی اش بیداری ماست. بیداری مسئولیت را به دنبال خود می آورد و مسئولیت نیز اقدام را به همراه دارد. اقدام ، نتایج را می آفریند و نتایج ،شکل زندگی را تغییر می‌دهند. پس در نهایت تغییر و تکامل ، هدیه افسردگی است که با انتخاب شما می تواند استفاده شود یا در گوشه ای از اتاق ، بازنشده و بی استفاده پنهان بماند.

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس