انواع ته دیگهای لذیذ و خوشمزه

مجموعه : آشپزی و تغذیه

ته دیگ بر سر سفره ایرانی از واجبات است و نشانه هنرمندی اشپز است.زمانی که برنج را در دیس میکشند همه در انتظار ته دیگه ان هستند…..البته اگر ته دیگ از اشپزخانه تا سر سفره سالم بماند……..چون همه به ان ناخنک میزنند………….مزه برنج خوشمزه با ته دیگ ان کامل می شود.

ته دیگ نان:

ته دیگ نانیک ته دیگ ساده.اما خوشمزه است.برای تهیه ته دیگ نان کافی است پس از داغ شدن روغن یک تا دو لایه از نان لواشی که برشته نباشد را در کف قابلمه بگذارید سپس برنج را روی ان بریزید و اجازه دهید برنج دم بکشد.اگر از دو لایه استفاده کردیدمقداری روغن جامد یا کره مابین دو لایه بریزید تا لایه ها از هم جدا شده و خوشمزه تر شود.

ته دیگ کاهو:

ته دیگ کاهو معمولا با باقلا پلو و سبزی پلو سرو میشود.به این صورت که چند برگ جوان کاهو را در ته قابلمه بگذارید و برنج ابکش شده باقلا پلو را روی ان بریزید و روی حرارت قرار دهید تا برنج دم بکشد.این ته دیگ بسیار خوشمزه است و ارزش امتحان کردن را دارد.

ته دیگ سیب زمینی:

ته دیگ سیب زمینی ته دیگ بسیار ساده و خوشمزهای است.سیب زمینی ها را به صورت لایه های نازک ببرید و در ته قابلمه بگذارید تا با دم کشیدن غذا ان هم برشته شود.سیب زمینی با انواع ماکارونی بسیار خوشمزه میشود.
برای داشتن نوع جدیدی از ته دیگ سیب زمینی میتوانید سیب زمینی درشت رنده شده را داخل اب سرد ریخته و پس از ابکش کردنکاملا اب ان را با دست بگیرید و با نمک و زعفران مخلوط کرده و در ته قابلمه ای که حاوی روغن داغ است ریخته و کمی با دست فشار دهید.افرادی که به طعم کرن علاقه دارند با افزودن یک قاشق کره به روغن ته دیگ سیب زمینی میتوانند طعم لذیذ تری را تجربه کنند.

ته دیگ بادنجان:

به جای سیب زمینی از بادنجان یا کدو(برش داده یا حلقه ای خرد شده)نیز میتوانید استفاده کنید.ته دیگ بادنجان با پلوی ساده ترکیب بی نظیری است.

ته دیگ تخم مرغ:

دو عدد تخم مرغ را با کمی زعفران و ماست و نمک و فلفل مخلوط کنید و کمی از برنج ابکش شده را با این مواد مخلوط کنید تا برنج کاملا زعفرانی و اغشته به مواد شود سپس کف قابلمه ریخته و بقیه برنج را روی ان بریزید و روی حرارت بگذارید تا دم بکشد.

ته دیگ ماست:

با کمی ماست هم میتوان یک ته دیگ مثال زدنی تهیه کرد.1/2 پیمانه روغن یا کره (80 گرم).1/4 پیمانه اب(40 میلی لیتر).دو قاشق سوپ خوری ماست پر چرب(22 گرم) و 1/4 قاشق سوپ خوری زعفران(حل شده در اب)را با هم مخلوط کنید ته قابلمه بریزید.اگر ماست در دسترس نبود میتوانید از شیر نیز استفاده کنید.

ته دیگ کنجد:

اگر برای ته دیگ کاهو یا سیب زمینی نداشتید.نگران نباشید باز هم میتوان یک ته دیگ خوشمزه تهیه کرد.دو تا سه قاشق سوپ خوری ارد را با کمی اب.روغن . زعفران(یا زردچوبه).نمک و مقداری کنجد مخلوط کرده و ته قابلمه بریزید.دو تا سه دقیقه قابلمه را روی حرارت قرار دهید تا مواد کمی سفت شود سپس برنج ابکش شده را روی ان بریزید.میتوانید از کنجد خالی نیز استفاده کنید.بدین ترتیب که پس از ریختن روغن ته قابلمه کمی کنجد خام ته قابلمه بپاشید سپس نان لواش یا سیب زمینی را به صورت حلقه های نازک برش دهید و ته قابلمه بچینید طوری که هر حلقه بخشی از حلقه دیگر را بپوشاند.به این ترتیب ته دیگ تردی خواهید داشت.

ته دیگ نان باگت:

معمولا پس از سرو ساندویچ های خانگی مقداری نان باگت باقی میماند که خشک میشود.میتوانید از این نان های باگت یک ته دیگ واقعا لذیذ تهیه کنید.مغز های نان باگت(یا نان تست)را کف قابلمه چیده و روی ان اب و روغن بریزید.

ته دیگ کورن فلکس:

اخرین پیشنهاد برای ته دیگ استفاده از کورن فلکس است.در روغن داغ کف قابلمه مقداری کورن فلکس بریزید تا تمام سطح قابلمه را بپوشاند.سپس برنج را روی ان بریزید تا دم بکشد. شاید تا بحال این نوع ته دیگ را نچشیده باشید.اما توصیه میکنم تا این مزه جدید را به سفره غذایتان اضافه کنید.مطمئن باشید پشیمان نمی شوید.

سعی میکنم تا تصاویر این ته دیگها رو هم براتون بزارم

انواع ته دیگ خوشمزه و لذیذ

انواع ته دیگ خوشمزه و لذیذ

انواع ته دیگ خوشمزه و لذیذ

پیشنهاد میشود :

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس