اوشین بعد از ۳۰ سال بر پرده سینما

مجموعه : اخبار

فیلم سینمایی «اوشین» به کارگردانی شین توگاشی، براساس داستان دوران کودکی این شخصیت ساخته می شود.

 

مهمترین نکته ای که درباره فیلم سینمایی اوشین وجود دارد این است که برخلاف سریال، فقط روی دوران کودکی این شخصیت، تمرکز شده. بنابراین جای بخش قابل توجهی از کاراکترهایی که از این سریال به یاد داریم در این فیلم خالی است. اولین نشست خبری تولید نسخه سینمایی «اوشین»، اوایل فوریه ۲۰۱۳ در توکیو برگزار شد و هواداران وفادار این سریال را حسابی هیجان زده کرد. در این نشست، برای اولین بار تعدادی از بازیگران نسخه سینمایی اوشین به همراه کارگردان این اثر در برابر دوربین خبرنگاران و عکاسان قرار گرفتند و راجع به حال و هوای این فیلم، توضیحاتی دادند.

درست است که سریال «سال های دور از خانه» یا همان اوشین معروف، در بحبوحه جنگ ایران و عراق و درست دوره ای روی آنتن می رفت که امکانات اقتصادی، فرهنگی و تفریحی مخاطبان، زیر خط فقر بود اما اثرگذاری آن یا به عبارتی شکل گیری موج اوشین را نمی شود فقط هم متاثر از شرایط آن دوره دانست. این شخصیت ژاپنی، در دهه۸۰، موج عجیبی در کشورهای مختلف دنیا به وجود آورد و یک جورهایی تا مدت ها به عنوان نماینده فرهنگ ژاپنی در دنیا شناخته می شد.

بعد از موج فراگیر «اوشین» در ایران و سایر کشورهای جهان و تبدیل شدن آن به یک شخصیت اثرگذار جهانی، این انتظار وجود داشت که به دلیل این موفقیت، گروهی دست به کار شوند و از روی سوژه جالب آن، فیلم و سریال بسازند و حتی کتاب های مختلفی تالیف کنند. در تمام این سال ها اما اتفاق اثرگذاری در این زمینه نیفتاد تا چند روز پیش، خبر بازتولید این سریال در قالب یک فیلم سینمایی و اکران آن تا اواخر سال ۲۰۱۳ شنیده شد. این فیلم درست ۳۰ سال بعد از تولید سریال «سال های دور از خانه» جلوی دوربین رفته و طبق خبرهای منتشر شده، به احتمال زیاد، اکتبر ۲۰۱۳ یا مهر امسال، در سینماهای سراسر جهان به نمایش در آید. اولین اطلاعات درباره این فیلم سینمایی را در این گزارش بخوانید.

تاکید روی دوران کودکی اوشین

هوشیدا سوگاکو، نویسنده زن این سریال درباره ساخت فیلم جدید این سریال گفته که اطمینان دارد مخاطبان امروزی هم بتوانند با قصه اوشین ارتباط برقرار کنند. هوشیدا همچنین گفته:«در گذشته، ارباب ها رفتارهای بسیار تند و خشونت آمیزی با خدمتکارهای خانگی شان داشتند. برای همین هم می خواهم قربانیان امروزی قلدرها و پهلوان پنبه ها، تماشا کنند که اوشین چطور بر مصائب و سختی های این چنینی توانست غلبه کند و امیدوارانه پیروز شود.» مسئله قابل توجه اینجاست که برخلاف سریال که روی تمام مراحل زندگی اوشین متمرکز شده بود، این فیلم قرار است بیشتر روی دوران کودکی او تمرکز داشته باشد.

شین توگاشی، قرار است کارگردانی این اثر تازه را انجام دهد. او به هواداران این سریال خاطره انگیز وعده داده که احتمالاً از حضور دوباره بعضی چهره های آشنا در نسخه سینمایی اوشین بسیار خوشحال و هیجان زده خواهند شد. آنطور که در اخبار منتشر شده، آیاکو کوبایاشی که سه دهه پیش در نقش کودکی های اوشین بازی کرده بود، به همراه پینکو ایزومی که در نقش مادر اوشین ظاهر شده بود، قرار است در این فیلم بازی کنند و تصویری تازه را از این شخصیت محبوب تلویزیونی و اسطوره وار به تصویر بکشند.

تردید در موفقیت نسخه سینمایی

«اوشین»، سریالی ژاپنی بود که آوریل ۸۳ (بهار ۶۲) توسط کمپانی ان اچ کی، ساخته شد و در ۲۹۷ قسمت ۱۵ دقیقه ای، هر روز صبح از تلویزیون ژاپن روی آنتن می رفت. این سریال در چند جمله، قصه زندگی زنی رنج کشیده را از کودکی تا کهنسالی به تصویر می کشید؛ زنی که در تمام زندگی اش، بارها شکست خورد اما دوباره تلاشش را شروع کرد تا نهایتا به جایگاه قابل قبولی در زندگی رسید.

این سریال در دهه۸۰، غیر از ژاپن و ایران، در ۵۰ کشور دیگر جهان هم پخش شد و در همه جا به عنوان اسطوره ای از زن مقاوم ژاپن معرفی شد. تا سالیان سال بعد از پخش این سریال، تاثیر آن در کشورهای مختلف دنیا، باقی ماند و طبیعتا هنوز هم باقی است. با این حال خیلی ها مطمئن نیستند این نسخه سینمایی بتواند محبوبیت سریال ۲۹۷ قسمتی سال های دهه ۸۰ میلادی را تکرار کند.

کوکانه هامادا/ اوشین

کوکانه هامادا، دختر هشت ساله ای است که قرار است نقش کودکی های اوشین را ایفا کند. این دختربچه از میان ۲ هزار و ۴۷۱ نفری که داوطلب بازی در این نقش ماندگار بودند انتخاب شده و از همین حالا دل های بسیاری را مجذوب چهره معصوم و دوست داشتنی خودش کرده است. کوکانه هاماندا در این سریال نقش اوشین را در فاصله سنی ۶ تا ۱۰ سالگی بازی می کند. آن طور که تصویر نشان می دهد، این بازیگر، شباهت بسیاری به اوشین سریال دارد.

مانامی ایگاشیرا/ کایو

مانامی ایگاشیرا، قرار است نقش کایو، دختر ۱۰ ساله خانواده کاگایا را بازی کند که اوشین سرانجام نزد آنها، در برنج فروشی مشغول به کار می شود. در سریال اصلی، روابط دوستانه او با کایو باعث می شود اوشین بتواند آن طور که دلش می خواهد حمایت از خانواده اش را برعهده بگیرد. اگرچه در سراسر داستان شاهد اختلاف طبقاتی بین دختری از خانواده ای فرودست (اوشین) و دختر ارباب هستیم، اما صمیمیت و دوستی پاک هر دو کودک بخش جذابی از اوشین را رقم می زند.

ایا یوئتو/ مادر اوشین

ایا یوئتو، قرار است در نسخه سینمایی «اوشین»، جای پینکو ایزومی را بگیرد و در نقش مادر اوشین هنرنمایی کند. از آنجایی که تاکید این فیلم سینمایی، بیشتر روی کودکی اوشین است و قرار نیست، زندگی او در سنین بالا هم نمایش داده شود، بنابراین برخلاف ایزومی که در سریال «اوشین»، چند مرحله گریم روی صورتش انجام می شد، ایا یوئتو، فقط با یک گریم مقابل دوربین می رود. به احتمال زیاد، چهره یوئتو، برای تبدیل شدن به یک زن ساده کشاورز، به وسیله گریم، تغییرات زیادی می کند.

گورو ایناگاکی/ پدر اوشین

گورو ایناگاکی، از جمله بازیگران ژاپنی است که به دلیل شکل و حالت موهایش به شهرت رسیده. او اما برای بازی در نقش پدر سنگدل و بی عاطفه اوشین (سنزو تانیمورا) حاضر شده موهای بلند و جذابش را کوتاه کند. این اقدام او برای این کار نشان می دهد اوشین چه در قالب سریال و چه در فرم سینمایی تازه اش، آنقدر ارزشمند و محبوب است که بازیگری جوان و مشهور بخواهد به خاطر ایفای نقش در آن از مهم ترین عامل مشهورشدنش چشم پوشی کند.

یوشی مارو/ مادربزرگ اوشین

اگر به یاد داشته باشید، قصه سریال «سال های دور از خانه» و درواقع اولین مشکلات خانواده اوشین، به دلیل حضور مادربزرگ او بود؛ مادربزرگی پیر که قدرت کار کردن نداشت و در عوض غذای یک نفر را می خورد. اصلا به خاطر به دست آوردن وعده غذای مادربزرگ بود که اوشین اولین بار برای کار از خانه خارج شد. حالا جیتسوکو یوشی مارو، قرار است نقش کوتاه این مادر بزرگ را در دوران کودکی اوشین ایفا کند.

پینکو ایزومی/ مادربزرگ کایو

پینکو ایزومی، یکی دیگر سورپرایزهای این فیلم سینمایی است. ایزومی در سریال «سال های دور از خانه»، نقش مادر اوشین را بازی می کرد. او حالا دعوت شده تا در فیلم سینمایی «اوشین» هم، در نقش مادر بزرگ کایو و خانم خانه اربابی کاگایا، نقش ایفا کند. از آنجایی که در داستان اصلی، مادربزرگ کایو، نقش بسیار موثری در زندگی اوشین داشت، احتمالا بازیگر نقش مادر اوشین، این بار هم نقش زیادی در این فیلم خواهد داشت.

پیشنهاد میشود :

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس