مروری بر سنترفا

با این راه کارها مدت رابطه خود بالا ببرید

 افزایش میل جنسی ,بالا بردن مدت زمان رابطه, بهترین رابطه جنسی

با این راه کارها مدت رابطه خود بالا ببرید

علیرغم آنکه در برنامه های مختلف از تلویزیون گرفته تا مجلات واینترنت مطالب بسیاری در خصوص آموزش رابطه جنسی وجود دارد، ولی متاسفانه مطالب علمی ومبتنی بر روابط زناشوئی بسیار محدود می‌باشد. در این مقاله  سعی برآن داشته ام با تمرکز بر شایعترین اختلال جنسی میان زوجها یعنی انزال زودرس، واقعیاتی را در خصوص رابطه جنسی ارائه دهم. این مقاله به صورت پرسش و پاسخ می‌باشد.
1. رابطه جنسی چه اهمیتی در زندگی یک فرد می‌تواند داشته باشد؟
رابطه جنسی در دو جایگاه در زندگی موثر است. طبق هرم تکامل مازلو هر انسانی در طی سیر تکامل خویش نخست باید نیازهای فیزیولوژیکش نظیر نیاز به غذا ، هوا، خواب و نیازهای جنسی، برطرف کند. در مرحله بعد امنیت وآزادی بدون ترس است ودر مرحله سوم ارتباط با دیگران است که عشق در این مرحله جای دارد. بنابراین رابطه جنسی در مراحل اول و سوم تکامل فرد  حائز اهمیت است  و با نادیده انگاشتنش،  سیر رشد طبیعی انسان دچار وقفه خواهد شد.

2.برای داشتن رابطه جنسی خوب و رضایت‌بخش چه فاکتورهائی ضروری است؟
شاید بتوان به طور کلی فاکتورهای مختلف در مورد رابطه جنسی را به سه دسته تقسیم نمود. جسم سالم، روان سالم و شریک جنسی مناسب. برای داشتن جسم سالم، خواب و تغذیه مناسب بسیار مهم‌اند. روان سالم آنقدر برای رابطه جنسی موفق مهم است که که اگر کسی رابطه جنسی لذتبخشی داشته باشد وضعیت روانی وی تاحد زیادی در حد خوبی قرار دارد. این ارتباط بویژه در زنان قویتر است. شریک جنسی مناسب نیز می‌بایست از جسم و روانی سالم برخوردار باشد. طبیعتا در این حالت  رابطه‌ای سالم و نیرومند شکل می‌گیرد که تنها بستری است که در رابطه جنسی موفق قابل تعریف است.

3. آیا شما ورزش را در عوامل موثر جسم سالم فراموش کردید یا به آن اعتقادی ندارید؟
نه فراموش نکردم. ولی شاید باورش برای خیلی دشوار باشد که یک رابطه جنسی موفق که برای هفته‌ای چند نوبت هر بار حداقل یک ساعت انجام شود برای تناسب اندام و بدنی سالم کافی است وشما به هیچ ورزش دیگری احتیاج ندارید مگر به عنوان یک تفریح.

4. آیا این نگرش بسیار خوشبینانه نیست؟
خوشبینانه اما کاملا عملی است. رابطه جنسی در زندگی و تکامل جسم، روان و روح انسان نقشی منحصر بفرد دارد. واقعیت آن است که ابعاد روانی رابطه جنسی کمتر شناخته شده است.

5. نظر شما نسبت به رابطه جنسی بدون عشق چیست؟
فکر می‌کنم در اولین پرسش به‌ آن پاسخ داده‌ام. رابطه جنسی در ابتدا برای یک نوجوان ویک جوان شاید صرفا پاسخی برای نیاز فیزیولوژیک باشد اما تاسف درآنجاست که فرد در تمام عمر خویش در همان سطح اولیه بماند واز لذت واقعی رابطه جنسی که همچون تاجی بر سر عشق نشسته است محروم بماند. رابطه جنسی بدون عشق، تنها در مراحل اولیه رشد وتکامل قابل انتظار است ودر صودت ادامه آن در دورانهای بعدی، نشانه‌ای از عدم تکامل روانی است.

6. رابطه جنسی موفق از نظر شما چیست؟
رابطه جنسی موفق یک مهارت و یک هنر است و مثل هر مهارتی از 3 سطح می‌گذرد. ابتدا دانش، یعنی دانستن خیلی از واقعیتها. در مرحله بعد، پیدا کردن نگرش درست است. تا زمانی که برداشتها نسبت به رابطه جنسی کامل نیست و با بسیاری از احساسات و خرافات ومنیتهای متاسفانه غلط عجین است نمی‌توان به مرحله نهائی آن که تغییر در توانمندیهای عملی در رابطه جنسی (مهارت) است، دست یافت.

7. یک شریک جنسی خوب چه ویژگی‌هائی باید داشته باشند؟
شریک جنسی مناسب یکی از ارکان سه گانه‌ی رابطه جنسی  محسوب می‌شود وهمانطور که گفته شد باید از لحاظ جسمی وروانی حداقل در سطح شریک جنسی خویش باشد. رابطه جنسی یک کار دو نفره است. پس هارمونی در تمام مراحل وسطوح آن حائز اهمیت است.

8. مهمترین شکایتهای جنسی کدام‌اند؟
در درجه اول انزال زودرس، که بزرگترین مشکل زوجهاست. سپس سرد مزاجی زنان و ایمپوتنس در مردان. ولی از بسیاری مشکلات دیگر نظیر عدم ارگاسم در زنان و رابطه جنسی وسواس گونه (بیش از حد) که غالبا در آقایان دیده می‌شود، نباید غافل بود.

9. تعریف دقیق انزال زودرس چیست؟
در علم روانپزشکی انزال زودرس به حالتی اطلاق می‌شود که به طور مداوم وتکرار شونده فرد با حداقل تحریک جنسی قبل ، ضمن و یا بلافاصله بعد از دخول و یا قبل از زمان دلخواهش انزال (ارگاسم) شود. در حالت تجربی معمولا به انزال حداکثر 2 دقیقه بعد از دخول ویا ارگاسم نشدن شریک جنسی در 50% موارد انزال زودرس گفته می‌شود.

10. به طور طبیعی یک مرد در حالت عادی چه مدت بعد از دخول دچار انزال می‌شود؟
آلفرد کینزی در دهه‌ی 1950 در یک بررسی جامع نشان داد که 75% مردان در بیش از نیمی از نزدیکی‌های خود قبل از 2 دقیقه دچار انزال می‌شوند. در مطالعه‌ای دیگر 75% مردها اعلام کردند که قبل از 10 دقیقه انزال می‌شوند. و بالاخره بر اساس چندین مطالعه نشان داده شده است که بطور متوسط مردان در حدود 6/5 دقیقه بعد از دخول ارگاسم می‌شوند. ولی زمانی که توسط زنان بدست آمده کمتر از این مقدار را نشان می‌دهد. همواره بیاد داشته باشید معمولا باید به دو عدد مقداری بیفزائید و از دو عدد مقداری بکائید تا به عدد واقعیتر نزدیک شوید. دو مورد اول سن و وزن خانمهاست و دو مورد دوم قد آقایان و مدت زمانی است که بعد از دخول دچار ارگاسم می‌شوند!! با این‌حال بر اساس تحقیقات متعدد 30 تا60% مردان از ارضا شدن پیش از زمان دلخواه شکایت دارند.

11. چه تفاوتی میان مردان و زنان در ارگاسم شدن وجود دارد؟
بر اساس تحقیقات مایو کلینیک از هر سه مرد یک نفر دچار انزال زودرس است در حالیکه این اختلال تقریبا در زنان وجود ندارد. مردان ( جنس مذکر) همچون بسیاری از گونه های جانوری ، به طور طبیعی از زنان ( جنس مونث) زودتر انزال می‌شوند، به طوری که بسیاری از زنان در گذشته هیچگاه فرصت آن را نمی‌یافتند تا ارگاسم را حتی برای یکبار در عمرشان تجربه کنند. در حال حاضر نیز حدود 20 %الی 25% زنان هیچگاه در عمرشان ارگاسم را تجربه نکرده‌اند(آنورگاسمی) ودرصد بسیار زیادی نیز از نزدیکیهایی که بندرت به ارگاسم منجر می‌شود شاکی‌اند. اما زنان این امتیاز را دارند که در یک نوبت نزدیکی می‌توانند چندین بار بطور متوالی ارگاسم شوند.

12 . آیا ممکن است به طور ساده مکانیسم انزال را توضیح دهید؟
طبق تعریف، رابطه جنسی از 4 مرحله تشکیل شده است. مرحله اول همان میل به انجام رابطه جنسی است. که در مردان با فکر کردن به رابطه جنسی ویا مشاهده‌ی تصاویر وصحنه‌های تحریک کننده به وقوع می‌پیوندد. در زنان عوامل موثر در ایجاد میل به رابطه جنسی کمی با مردان متفاوت است. به طور کلی مردان بیشتر بطور فیزیکی  و زنان بیشتر با محرکهای روانی میل به انجام رابطه جنسی پیدا می‌کنند. در پی آن مرحله‌ی تحریک است که به سفتی آلت مرد و پر خونی لگن و لیزشدگی مهبل در زن منجر می‌گردد. اساسا این تغییرات توسط سیستم عصبی خودکار پاراسمپاتیک انجام می‌شود؛ سیستمی که به خوردن،آرامش و لذت اختصاص دارد؛ ولی با افزایش تحریک بدن ، آژیرهای خطر به صدا در ‌می‌آیند وسیستم عصبی خودکار دیگری بنام سیستم سمپاتیک به یک باره نوروترانسمیترهای خود را در خون آزاد می‌کند و موجب ارگاسم ،پایان رابطه جنسی وشل شدن آلت در مرد وتخلیه لگن از خون در زن می‌شود. وفرد به مرحله چهارم رابطه جنسی که همان مرحله فرونشینی علائم است وارد میشود. با این تعریف، در واقع  انزال زودرس چیزی جز آستانه‌ی پائین سیستم سمپاتیک برای تحریک ناگهانی نیست. به عبارت دیگرهر چقدر سطح هیجان فرد بالاتر باشد امکان وقوع انزال زودرس بیشتر است. از همین رو بیشتر درمانها بر مبنای این فرض انجام می‌گیرد.

13 . علل انزال زودرس چیست؟
علل انزال زودرس را به دو دسته‌ی علل فیزیکی (جسمی) و روانشناختی تقسیم می‌کنند که در بسیاری از موارد ترکیبی از این دو حالت می‌باشد، با این حال در نهایت در موارد قابل توجهی نیز هیچ علت شناخته شده‌ای را نمی‌توان مسئول آن شناخت.معمولا این اختلال در میان مردان جوان و بی‌تجربه، زوجهائی که به تازگی شروع به آغاز روابط جنسی نموده‌اند و در رابطه با شریک جنسی جدید شایع تر است. از سایر علل می توان به فاصله زیاد ما بین هر بار رابطه جنسی ، عدم جذابیت جنسی شریک جنسی، ،ترس ناخودآگاه از مهبل، خستگی فیزیکی، مشکلات روزمره‌ی زندگی، اختلافات زناشوئی، عدم اطلاع کافی از فیزیولوژی جنسی وتکنیکهای مقاربت، استرس،اختلالات افسردگی وبویژه اضطرابی و در نهایت نکته‌ای که کمتر به آن پرداخته شده است یعنی ادراک فرد از رابطه جنسی و جایگاه آن در یک رابطه ‌ی زناشوئی اشاره نمود. از علل جسمی می‌توان اختلات هورمونی از جمله تستوسترون وتیروئید، التهاب وعفونت پروستات وپیشابراه، سطح غیر طبیعی واسطه‌های عصبی ، غیر طبیعی بودن رفلکسهای انزال وزمینه‌های وراثتی را نام برد.

14. چه نوع استرسهائی موجب انزال زودرس در مردان می‌شوند؟
اساسا هر نوع استرسی در مردان می‌تواند به انزال زودرس منجر شود که یکی از این دلایل، خود ترس از انزال زودرس است.ترس از شل شدن آلت در حین رابطه جنسی ، ترس ناخودآگاه از مهبل زن، استرسهای شغلی از سایر عواملند.

15. آیا شرح حال جنسی مرد در گذشته و تحصیلات وی  نقشی در ایجاد وتشدید انزال زودرس مردان دارند؟
دیده شده است که سابقه قبلی مرد در انجام رابطه جنسی با زنان فاحشه که می‌بایست در زمانهائی کوتاه  وگاه در موقعیتهای پر استرس نظیر داخل اتومبیل صورت می‌پذیرفت، بر میزان بروز انزال زودرس در اینده اثر مثبت دارند.جالب است بدانیدکه انزال زودرس در مردان تحصیل کرده شایعتر است.به نظر می‌رسد بدین خاطر که آنها به ارضا شریک جنسی خویش بیشتر اهمیت می‌دهند و همین نگرانی موجب انزال زودتر آنها می شود.

16. آیا استمناء در نوجوانی و جوانی موجب انزال زودرس در آینده می‌شود؟
هیچ تحقیقی این ارتباط را اثبات ننموده است ولی احساس گناه و شرم از انجام این عمل به عنوان یک استرسور می‌تواند در تشدید انزال زودرس موثر باشد.

17. آیا زنان به عنوان شریک جنسی در ایجاد انزال زودرس نقشی دارند؟
بی‌تردید شریک جنسی به طرق متعددی بر روی ایجاد، تشدید ودرمان آن موثر است، به طوری که بسیاری از روانپزشکان درمان را بر روی زوج انجام می‌دهند. اختلافات زناشوئی، عدم رغبت زن به رابطه جنسی ، تغییرات فیزیولوژیک زنان در طی یک دوره‌ی قاعدگی بر کفایت جنسی مرد موثر است. فراموش نکنید هم ایجاد، ادامه ودرمان انزال زودرس در مردان و هم بی‌میلی جنسی و آنودگاسمی در زنان به میزان زیادی به پارتنر مقابل وابسته است. در این میان  پدیده‌ی مهم دیگری نیز وجود دارد که نیازمند توضیح مفصلتری است تحت عنوان انزال زودرس و آنورگاسمی شرطی شده.

18 . منظور از”عنوان انزال زودرس و آنورگاسمی شرطی شده” چیست؟
همانطور که گفته شد احتمال اینکه در هر نزدیکی مرد پیش از زن به ارگاسم برسد بسیار بیشتر است. در مواردی که زن علیرغم تحریک به علت انزال زودتر مرد نتواند به اوج لذت برسد به علت تجمع حجم زیادی خون در ناحیه لگن وعدم امکان تخلیه آن بواسطه‌ی عدم وقوع ارگاسم دچار درد در ناحیه لگن ویک حالت ناخوشایند عصبی ( دیسفوری) می‌شود. تکرار این حالت موجب دو عارضه‌ی متفاوت ولی با نتیجه‌ی یکسان در دو شریک جنسی می‌شود. از یک سو مرد به واسطه نگرانی واضطراب از وقوع دوباره این حالت بطور شرطی دچار انزال زودرس می‌گردد و از سوی دیگر زن با ترس از تکرار دیسفوری ودردهای لگنی توضیح داده شده اساسا کمتر و یا دیرتر تحریک می‌شود وانزال در وی دچار اختلال بیشتری می‌شود، یعنی به زمان بیشتری برای رسیدن به اوج تحریک نیاز پیدا میکند. هر دوی این حالات نتیجه‌ای جز بدتر شدن وضعیت ندارد.

19. آیا ا نزال زودرس عوارضی هم دارد؟
مسلما نارضایتی جنسی به نارضایتی زناشوئی منجر می‌گردد همانطور که اختلافات زناشوئی به نارضایتی جنسی خواهد انجامید. به علاوه در موارد شدید که مرد قادر به عمل دخول نمی‌باشد ناباروری نیز از عوارض انزال رودرس محسوب می‌شود.

20 . چرا میزان مراجعه‌ی مردان برای درمان انزال زودرس برخلاف شیوع بالای‌آن چندان زیاد نیست؟
متاسفانه مردان از ابراز این مشکل در نزد روانپزشک دچار خجالت می‌شوند، چرا که آن را نقصی در مردانگی خویش به حساب آورده و به طور بسیار شایعی به خود درمانی روی ‌می‌آورند. این خود درمانی‌ها گاه نه تنها در دراز مدت کمکی به فرد نمی‌نماید بلکه علاوه برانزال زودرس فرد را دچار “ناتوانی جنسی” نیز می نماید، که درمان آن به مراتب از درمان انزال زودرس دشوارتر است. نمونه‌های این خود درمانی مصرف تریاک یا قرصهای ترامادول قبل از رابطه جنسی است که متاسفانه در بین‌مردان ایرانی رایج می‌باشد. یکی از دلایل مهم شیوع اعتیاد در میان ایرانیان و افغانها نیز محسوب می‌گردد. مصرف بیش از حد الکل و نیز بسیاری از مواد غیرآزمایش شده نیز برای بسیاری از مردان راه بهتری از مراجعه به یک روانپزشک می‌باشد.! مراجعه برای ارتقا سطح رابطه جنسی نشانگر سطح بالائی از خودباوری وشجاعت مرد محسوب میشود چرا که متاسفانه دربسیاری از فزهنگها مردانگی با قدرت جنسی عجین است وتعریف قدرت جنسی نیز یعنی داشتن کمری سفت!! که معمولا بیشتر ریشه در دروغ و اوهام دارد تا واقعیتهای علمی وعملی.

21. سیر طبیعی انزال زودرس چگونه است آیا ممکن است خودبخود برطرف شود؟
معمولا با افزایش سن از شدت آن کاسته میگردد ولی در عوض به امکان ناتوانی جنسی افزوده می‌شود. اما موارد زیادی نیز تا اواخر عمر باقی ‌می‌مانند. با این حال درمان انزال زودرس بسیار آسان تر از ناتوانی جنسی است وخیلی خوب به درمانهای موجود پاسخ می‌دهد.

22. چه عواملی دربرطرف شدن انزال زودرس می‌توانند موثر باشند؟
دو مطلب را بیاد داشته باشید اولا:افزایش تعداد دفعات نزدیکی در هفته از میزان وشدت انزال زودرس می‌کاهد. در ثانی حتی در زوجهای طبیعی نیز تا 50% موارد مردان قبل از آنکه شریک‌جنسی شان ارگاسم شود، دچار انزال می‌شوند.

23. چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟
در صورت وجود هریک از حالات زیر بهتر است به پزشک مراجعه نمود و از درمانهای خودسرانه اجتناب شود:
1) هر گاه فراوانی دفعات انزال زودرس آنقدر باشد که موجبات نارضایتی شریک جنسی را فراهم آورد
2) خود فرد از عدم کنترل ارگاسم خود شاکی باشد
3) فرد یا شریک جنسی از افسردگی، اضطراب ویا احساس گناه و یا هر مشکل روانی دیگر در رنج باشد.
4) بهر دلیل روابط زناشوئی دچار مشکل باشد.
5) وجود بیماری جسمی ویا مصرف دارو توسط شما یا شریک جنسی‌تان
6) احساس کنید اطلاعات، نگرش ومهارت در رابطه جنسی در شما یا شریک جنسی‌تان در حد کافی نیست.

24. چه درمانهائی برای انزال زودرس وجود دارد؟
درمانهای انزال زودرس با توجه به علل ایجاد آن به دو دسته درمان علل زمینه‌ای ودرمانهای مستقیم انزال زودرس تقسیم می‌شوند. به عنوان مثال اگر علت انزال زودرس افسردگی یا اضطراب فرد باشد با درمان آنها خودبخود مشکل انزال زودرس نیز در بسیاری موارد به خودی‌خود برطرف می‌شود. از سوی دیگر بر اساس روش درمان نیز، کل درمانها به سه دسته درمانهای معطوف به تکنیکهای جنسی ورفتاری، درمانهای روانشناختی(سایکوتراپی) ودرمانهای دارویی وبیولوژیک(فارماکوتراپی) تقسیم می‌شوند.

25 . یازده باور سازنده در مورد انزال زودرس کدامند؟
1) یک رابطه جنسی لذتبخش و دلپذیر از مهم‌ترین ارکان زندگی وتداوم واستحکام روابط زناشوئی و عشق است.
2) سعی کنید با ارتقا سطح رابطه جنسی خویش از بزرگترین هدیه هستی به میزان حداکثر بهره مند شوید.
3) انزال زودرس به هیچ وجه ضعف جنسی و مهمتر از آن ضعف شخصیت وضعف مردانگی محسوب نمی‌شود.
4) انزال زودرس از آسانترین مشکلات جنسی است که به درمانهای مختلف پاسخ می‌دهد
5) کمر سفت یک افسانه بیشتر نیست. هرچند انزال 2 الی 3 دقیقه بعد از دخول امری طبیعی است ولی نیم تا یک ساعت رابطه جنسی مداوم نیز کاملا عملی است.
6) برای داشتن رابطه جنسی لذتبخش چون فراگیری یک مهارت: بیاموزید، نگرش خود را تصحیح کنید ودر نهایت آموخته‌ها را بکار بندید.
7) انزال زودرس یک مشکل جنسی است که هردو شریک جنسی در ایجاد، تداوم ودرمان آن موثرند.
8) انزال زودرس بیش از آنکه یک اختلال جنسی محسوب شود یک نشانه برای وجود اختلالات روانی زمینه‌ای و اختلافات زناشوئی و تکنیکهای اشتباه در حین سه مرحله‌ی رابطه جنسی است.
9) هیچگاه شریک جنسی خود را برای این مشکل سرزنش نکنید.
10) هیچگاه سعی نکنید خودتان بدون مراجعه به پزشک به درمان خودسرانه‌ی آن اقدام نمائید. شجاعت در مراجعه و درمان انزال زودرس است نه کتمان مشکل و مورد سوء استفاده قرار گرفتن توسط افراد فرصت‌طلب وشیاد.
11) اگر هرگاه بعد از رابطه جنسی به جای آنکه احساس طراوت نمائید، دچار خستگی شدید و نوعی احساس ناخوشایند روانی می‌شوید (که اصطلاحا دیسفوری بعد از رابطه جنسی گفته می‌شود)، بدانید که رابطه‌ی عاطفی شما با همسر یا شریک جنسی‌تان رابطه‌ی کاملی نیست وشما نیازمند یک مشاوره در این خصوص می‌باشید.

منبع :  behdashti.info

پیشنهاد میشود :

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس