با این ۵ راه از خستگی چشمان خود جلوگیری کنید

اگر شما در کارتان دائماً با رایانه سر و کار دارید، مطمئناً با دردهایی همچون گردن‌درد، سوزش یا خستگی چشم و گاهی هم سردرد آشنایی دارید. در این جا قصد داریم روش‌هایی برای جلوگیری از خستگی و آسیب به چشم هنگام کار کردن با رایانه را آموزش دهیم .

۱٫ وضعیت قرارگیری صفحه نمایش خود را تنظیم کنید :

تنظیم صحیح وضعیت قرارگیری صفحه نمایش می‌تواند خستگی چشم را به میزان زیادی کم کند. صفحه نمایش باید به گونه‌ای قرار گیرد که فاصله آن از چشم شما بین ۵۰ تا ۷۵ سانتی‌متر باشد. ضمناً بالاترین قسمت صفحه نمایش باید هم سطح و در راستای چشم شما باشد به گونه‌ای که نگاهتان هنگام کار با صفحه نمایش باید رو به پایین باشد نه بالا .

2. نورپردازی را به درستی تنظیم کنید :

منظور از نورپردازی ، تنظیم نور صفحه نمایش نیست منظور تنظیم نور محیطی اتاق است. نورهای فلورسنت در شرکت‌ها به ‌وفور مورد استفاده قرار می‌گیرند. بازتاب این نور در صفحه نمایش باعث خستگی چشم شما می‌شود.نور خانه یا شرکت هیچ گاه نباید از روبرو یا پشت سرتان به صورت مستقیم به نمایشگر بتابد چرا که به این ترتیب چشم شما خسته می‌شود. بهتر است به جای نور مهتابی از چراغ‌های رو میزی استفاده کنید و آنها را طوری تنظیم کنید که از کنار به صورت غیر‌مستقیم به صفحه نمایش بتابد.

3. از قانون ۲۰ – ۲۰ – ۲۰ استفاده کنید :

هر ۲۰ دقیقه به یک شیء که در فاصله حداقل ۲۰ فیتی (۶ متری) شما قرار دارد ، ۲۰ ثانیه نگاه کنید. این راه همچون ورزشی برای چشم شما بوده و چشم شما را از آسیب دیدن و خستگی در امان می‌دارد. اگر فراموش می کنید که هر ۲۰ دقیقه این کار را انجام دهید، برنامه استراحت چشم را روی سیستم ویندوزی یا مک خود نصب کنید .

4. از عینک‌های مخصوص کار با رایانه استفاده کنید :

نور مصنوعی حاصل از لامپ‌ها به اضافه نور صفحه نمایش و همچنین نور طبیعی محیط ، به چشم شما فشار می‌آورد. پس بهتر است به روشی جلوی این همه نور را بگیرید. بهترین راه برای جلوگیری از ورود این حجم نور به چشم شما استفاده از عینک‌های مخصوص رایانه یا Gunnar است. این عینک‌ها مجهز به شیشه‌های کمرنگ زرد هستند و نور آبی ساطع شده از صفحه نمایش را خنثی می‌کنند. این عینک کمی درشت ‌نمایی نیز می‌کند و امکان مطالعه متون را ساده‌تر می‌نماید. قیمت عینک Gunnar معادل ۸۰ دلار است .

5. تنظیمات را طوری تغییر دهید که چشمانتان اذیت نشود :

زمانیکه وسایل شما در قسمت‌های مختلف میز کارتان گسترده شده، چشم شما با نگاه کردن به هر یک از آنها ، دائماً در حال تنظیم کردن خودش است. برای جلوگیری از این موضوع بهتر است وسایلی که بیشتر به آنها نگاه می‌کنید را در یک راستا و نزدیک به هم قرار دهید. به طور مثال صفحه کلید خود را کاملاً به صفحه نمایش نزدیک کنید تا زمانیکه نگاهتان دائماً از صفحه کلید به صفحه نمایش تغییر می‌کند نیاز به تنظیم نداشته باشد و کمتر خسته شود

پیشنهاد میشود :

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس