مروری بر سنترفا

برنامه خوابیدن کودک خود را بدرستی تنظیم کنید

>

 • خوابیدن کودک,خواب کودک,برنامه خواب کودک ,تنظیم خواب کودک

در هنگام خواب بودن کودک ، با اولین نگاهی که به کودک می اندازید قلب شما سرشار از عشق و محبت میشود . در موقع خواب ، کودک شما بسیار با نمک و معصوم میشود اما وقتی که نمیتوانید نوزاد خود را بخوابانید یا مواقعی که خیلی دوست دارید کودکتان بخوابد و او نمیخوابد قلب شما تند میزند و نگران میشوید.

با درک این موضوع که کدام بخش از دوره خواب نوزاد در دست شماست و کدام بخش در دست شما نیست شما از نگرانی رهایی می یابید و برای خواب نوزاد خود برنامه ای ترتیب می دهید.

به نوزاد کمک کنید تا شب ها خودش بخوابد.

یکی از روش های آموزشی و در عین حال بحث بر انگیز گریه کردن تا به خواب رفتن یا روش فربر است که به نام تماشای تصاعدی یا خاموش سازی پله پله معروف است. هدف از این برنامه آموزش به نوزاد است که یاد بگیرد خودش بخوابد و هنگامی که در طول شب بیدار شد دوباره خودش بخوابد. Richard Ferber کارشناسی ارشد  و  رییس بخش مرکز اختلالات خواب اطفال در بیمارستان کودکان بوستون این روش را ابداع نمود. او توصیه می کند که این روش را تا وقتی که نوزاد ۵ یا ۶ ماه نشده امتحان نکنید. در این قسمت به چگونگی آن اشاره می کنیم

خوابیدن کودک,خواب کودک,برنامه خواب کودک ,تنظیم خواب کودک

 • وقتی که نوزاد خواب آلود است او را به اتاق خوابش ببرید به محض اینکه برنامه قبل از خواب او به پایان رسید اتاق را ترک کنید.
 • اگر نوزاد گریه کرد قبل از اینکه به او سر بزنید کمی صبر کنید. مقدار زمانی که  می توانید صبر کنید به شما و نوزاد شما بستگی دارد. ممکن است از ۱ دقیقه تا ۵ دقیقه شروع کنید.
 • وقتی که دوباره وارد اتاق نوزاد می شوید سعی کنید او را آرام کنید اما نوزاد را بلند نکنید و بیش از ۲ یا ۳ دقیقه در اتاق نمانید. حتی اگر موقعی که شما  اتاق را ترک می کنید نوزاد گریه کند. فقط مشاهده صورت شما کافی است که به نوزاد اطمینان دهد شما نزدیک او هستید بنابریان دست آخر نوزاد خودش به خواب می رود.
 • اگر نوزاد به گریه خود ادامه داد کم کم مقدار زمانی را که قبل از سر زدن به نوزاد صبر می کنید افزایش دهید برای مثال اگر شما ۳ دقیقه برای بار اول صبر کردید،بار دوم ۵ دقیقه صبر کنید و بعد از آن هر بار ۱۰ دقیقه صبر کنید.
 • شب بعد بار اول ۵ دقیقه ، بار دوم ۱۰ دقیقه و بعد از آن هر بار ۱۲دقیقه صبر کنید.

در شب های اول اجرای این روش ممکن است مشکل باشد. اما درباره الگوی خواب نوزاد در روز ۳ یا ۴ شما بهبودی را خواهید دید بسیاری از والدین ظرف یک هفته شاهد این بهبودی خواهند بود.

نکته :

اگر می خواهید روش فبر را امتحان کنید یک روز قبل از شب اول اجرای این تکنیک، خوب استراحت کنید. در شب های اول باید مدت زیادی گریه نوزاد را بشنوید و ساعت خود را چک کنید و دائم وارد اتاق نوزاد شوید و خارج شوید.

خوابیدن کودک,خواب کودک,برنامه خواب کودک ,تنظیم خواب کودک

به نوزاد کمک کنید تا شب ها خودش بخوابد.

برنامه خوابیدن کودک خود را بدرستی تنظیم کنیدّ

پیشنهاد میشود :

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
 • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
 • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
 • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
 • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
 • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
 • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس