بهترین زمان استفاده از ویتامین ها

 

p-30768-40886-bird

خوردن ویتامین‌ ها و املاح در زمان‌ هایی می‌ تواند جذب بیشتری داشته باشد یا برعکس همراه کردن آنها با بعضی از خوراکی‌ ها می‌ تواند از اثربخشی آنها بکاهد . مثلا بسیاری خوردن کلسیم را در شب پیشنهاد می‌کنند به این دلیل که مصرف Ca در بدن بیشتر در شب صورت می‌ گیرد و همچنین به دلیل این که کلسیم می‌ تواند به خوابیدن کمک کند از طرف دیگر همراه کردن قرص Ca در صورتی که پزشک برای شما تجویز کرده با شیر جذب آن را افزایش می‌ دهد بنابراین نوشیدن یک لیوان شیر شب‌ ها قبل از خواب همراه با قرص کلسیم را فراموش نکنید در مورد مجموعه ای از ویتامین‌ های گروه B مثل B1 تا B12 گفته می‌ شود چون ما در حالت عادی این ویتامین‌ ها را که از جمله ویتامین‌ های محلول در آب هستند با غذا دریافت می‌ کنیم پس بهتر است این ویتامین‌ ها هم همزمان با خوردن غذا به خصوص میوه‌ ها و سبزی‌ ها مصرف شوند همچنین ویتامین‌ های محلول در چربی برای جذب به چربی نیاز دارند بنابراین آنها باید همیشه با غذاهایی که چربی دارند مصرف شود این ویتامین‌ ها شامل ویتامین A، ویتامین D، ویتامین E و ویتامین K هستند دقت کنید در صورتی که قرص آهن برای شما تجویز شده است از نوشیدن شیر و لبنیات و همچنین قرص کلسیم با آن خودداری کنید چون جذب آهن را کاهش می‌ دهد .

ویتامین سی هم از ویتامین‌ های محلول در آب است اما تفاوت آن با دیگر ویتامین‌ ها این است که فقط چند ساعت در خون می‌ ماند و به سرعت از راه کلیه‌ ها دفع می‌ شود به همین علت برای کسب نتیجه بهتر، ویتامین C بهتر است در هر سه وعده غذایی تقسیم و مصرف شود . خوشبختانه ویتامین C تنها ویتامینی است که خوردن میزان بیش از نیاز آن دفع می‌ شود و عارضه ای ندارد . دقت کنید که ویتامین C، نباید قبل از خواب مصرف شوند چون ماده ای محرک است و شخص را بیدار نگاه می‌ دارد .

اگر از فیبر خوراکی هم برای رفع یبوست یا کاهش وزن استفاده می‌ کنید، بهترین زمان برای جذب آن صبح است و لازم است که قرص‌ های مکمل ویتامینی و املاح همراه با آن میل نشوند چون فیبر مانع جذب ویتامین‌ ها می‌ شود . در واقع پودرهای حاوی فیبر به عنوان پوششی برای روده عمل می‌ کنند، بنابراین بهتر است مصرف فیبر را به صبح‌ ها موکول کنیم و ویتامین‌ ها را با وعده دیگری از غذا میل کنیم . آهن نیز همراه با فیبر به خوبی جذب نمی‌ شود . به تازگی لبنیات مثلا ماست حاوی پروبیوتیک‌ ها هم به بازار آمده اند اضافه کردن پروبیوتیک‌ ها که گروهی از باکتری‌ های مفید برای بدن هستند به این علت در علم تغذیه امروز مهم شمرده می‌ شوند که ثابت شده این مواد می‌ توانند از بدن در مقابل سرطان‌ ها حفاظت کنند . پروبیوتیک‌ ها هم بهتر است همراه با غذا و گاهی قبل از غذا مخصوصا ۲۰ دقیقه قبل از غذا مصرف شوند چون جذب آنها در آن زمان بهتر است .

اگر شما مکمل‌ های غذایی زیاد مصرف می‌ کنید، بایستی آنها را در قوطی‌ های قرص سر و سامان دهید و هر قوطی را مختص ساعتی از روز قرار دهید آنها را به اندازه ای که توصیه شده است و سر ساعت مصرف کنید . گذاشتن قوطی قرص‌ ها نزدیک میز غذا کمک می‌ کند خوردن آنها را فراموش نکنید البته پزشکان تاکید می‌ کنند خوردن نابجا و بدون تجویز ویتامین‌ ها فقط از این جنبه که بخواهیم سلامت بیشتری داشته باشیم صحیح نیست و چه بسا ممکن است متحمل عوارض تجمع آنها در بدنمان هم بشویم . مصرف قرص‌ های مکمل ویتامین‌ ها و املاح در شرایط خاص مثلا در گروهی از سالمندان، برخی از کودکان، مبتلایان به بیماری‌ های مزمن و همچنین کسانی که تحت رژیم‌ های غذایی قرار دارند یا مبتلا به بیماری‌ های گوارشی هستند توصیه می‌ شود .

پیشنهاد میشود :

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس