مروری بر سنترفا

تحقیقاتی جدید دباره رابطه سقط جنین و استرس مادر

دنیای امروز ما دنیای پر استرسی است. بسیاری از خانم های جوان به خصوص خانم های شاغل هم زندگی پر تنشی دارند. آیا با وجود این استرس ها می توان باردار شد و این دوران را به سلامت گذراند؟

به دنبال صنعتی و ماشینی شدن دنیا، استرس جزئی از زندگی شده است و متاسفانه استرس های مزمن بر بارداری تاثیر منفی دارند. در جامعه ما دخترهای جوان پرتنش کم نیستند و استرس یکی از دلایل بروز و تشدید مشکلاتی نظیر تخمدان پلی کیستیک، کم کاری تخمدان ها، عادت های ماهیانه نامنظم، جوش های صورت، رشد موهای زائد و… در آنهاست. برحسب میزان استرس، گاهی تخمک گذاری قطع و خانم عادت ماهیانه نمی شود و گاهی اصلا بارداری رخ نمی دهد. اگر میزان استرس کمتر باشد، در سیستم آندومتر اختلال ایجاد می کند که باعث می شود جنین نتواند لانه گزینی کند و باعث سقط می شود.

 پس اینکه قدیمی ها می گفتند خبر های بد به خانم باردار ندهید چون باعث سقط جنین می شود، درست است؟

نه کاملا! استرس در بسیاری موارد در سقط جنین نقش دارد و اگر مزمن باشد می تواند در سیستم غدد اختلال ایجاد کند و باعث سقط شود اما این باور مردم که ممکن است جنین در اثر رساندن یک خبر بد یا خوب به مادر سقط شود، اشتباه است. فقط استرس های مزمن طولانی مدت می توانند بر جنین اثر منفی بگذارند. به عبارت ساده تر، اگر خانمی بارداری طبیعی داشته باشد، یک استرس کوچک نمی تواند باعث سقط جنین او شود اما اگر به حدی باشد که در سیستم غددی تاثیر بگذارد، می تواند باعث این اتفاق شود.

استرس چه ارتباطی به سیستم غددی دارد؟

سیستم غددی خانم ها بسیار حساس است و به سرعت به استرس پاسخ می دهد. وقتی خانمی دچار استرس مزمن می شود، روی هیپوتالاموس و اعصاب مرکزی اش تاثیر می گذارد و چون هیپوتالاموس مرکز کنترل هیپوفیز است و هیپوفیز هورمون های مربوط به تخمدان را تولید می کند، سیستم هورمونی به هم می ریزد. در نتیجه یا بارداری مختل می شود یا لانه گزینی دچار مشکل و جنین سقط می شود.

  آیا استرس شایع ترین دلیل سقط است؟

نه، آلودگی ها به خصوص آلودگی های محیطی و نوع تغذیه که باعث تغییرات ژنتیکی می شود، تاثیر بیشتری در سقط جنین دارند. شایع ترین دلیل سقط (حدود ۶۰ درصد) در ۳ ماهه اول، مسایل ژنتیکی است. گاهی جنین از نظر کروموزومی و ژنتیکی مشکل دارد و به اصطلاح بی کفایت است و سقط می شود.

   در مورد دیگر دلایل سقط .

دلایل سقط جنین در ۳ ماهه اول و دوم متفاوت است. غیر از مسایل ژنتیکی، بیماری های عفونی، رحمی یا مشکلات تخمک هم می توانند دلیل سقط در ۳ ماهه نخست باشند. اگر خانمی در این دوره دچار سقط مکرر شود، معمولا مسایل ژنتیکی در پدر و مادر بررسی می شود و اگر مشکل ژنتیکی نباشد، از نظر بیماری های عفونی و غدد، کبدی، کلیوی و خودایمنی بررسی خواهدشد. سقط در ۳ ماهه دوم، دیگر مسایل ژنتیکی نمی تواند باعث سقط شود و بیشتر به علت مشکلات دیواره های رحم، بیماری های غدد و عفونی اتفاق می افتد. در ۳ ماهه سوم دیگر سقط معنی ندارد و به تولد جنین زایمان زودرس می گویند. واژه «سقط» برای جنین زیر ۲۰هفته استفاده می شود و اگر خانمی از هفته ۲۸ تا ۳۷ بارداری زایمان کند، زایمان زودرس داشته است. دلایل زایمان زودرس نیز گوناگون است که شایع ترین آن بیماری های عفونی یا آنانومالی های مادری یا بیماری هایی نظیر فشارخون، ناراحتی های کبدی و کلیوی است.

  پیشنهاد شما به خانمی که استرس های مزمن دارد چیست؟

دخترخانم هایی که شخصیت مضطربی دارند و پراسترس هستند، باید قبل از ازدواج یا بارداری حتما به روان پزشک یا روان شناس مراجعه کنند. طی جلسه ها معمولا عامل استرس پیدا می شود. در اغلب موارد، عامل استرس محیط خانه، کار، اجتماع یا وضعیت اقتصادی است که بعد از مشاوره معلوم می شود و بعد از حذف عامل استرس زا، خانم می تواند باردار شود. در دوران بارداری نیز باید مادر را از محیط های پراسترس دور کرد. مشاوره با روانکاو و روان شناس در طول بارداری نیز لازم است. اگر خانمی محیط کار استرس زایی دارد، قبل و در طول بارداری باید تا حدی از آن فاصله بگیرد. مثبت اندیشی نیز می تواند تا حد زیادی مفید باشد

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس