مروری بر سنترفا

ترفندهای جالب مرورگر اینترنت اکسپلورر ۹

 

از زمانی که امکان گشودن Tabهای مختلف در یک‌ پنجره IE فراهم شده، بسیاری از کاربران تمامی وب‌سایت‌های مورد نیازشان را در یک پنجره باز می‌کنند.

حال اگر این پنجره ناخواسته یا به اشتباه بسته شود، ممکن است نتیجه چند ساعت وب‌گردی و جستجو در وب‌سایت‌های اینترنتی به یکباره از بین برود.

 

همان‌طور که در گذشته در قالب مباحث دیگر عنوان شد، چند راهکار برای ثبت نشانی وب‌سایت‌هایی که به آنها مراجعه می‌شود، وجود دارد که شاید سخت‌ترین آنها ذخیره (Save)‌کردن آن باشد! Pin‌کردن وب‌سایت‌هایی که بسیار با آنها سروکار دارید در نوار ابزار و منوی استارت راهکار دیگری است که فقط می‌توانید از طریق IE9 و در ویندوز 7 یا نسخه R2 ویندوز 2008 سرور به آن دسترسی داشته باشید. اما برای حفظ نشانی وب‌سایت‌هایی که به آنها مراجعه می‌کنید، راه‌حل‌های بهتری هم وجود دارد.

 

برای ثبت نشانی یک وب‌سایت، پس از این‌که آن را باز کردید، کلید ترکیبی Ctrl+D را بفشارید. در کادر

Add to Favorites نام وب‌سایت درج شده که می‌توانید به دلخواه آن‌را تغییر دهید.

در قسمت Create in نیز می‌توانید قسمت یا پوشه‌ای را که می‌خواهید وب‌سایت به آن اضافه شود، انتخاب کنید.

 

برای این‌که آیکون وب‌سایت مورد نظر در نوارFavorite‌ها مشاهده شود، ‌باید در قسمت Create in، Favorites bar را به عنوان محل ذخیره‌سازی برگزینید.

همچنین می‌توانید با کلیک روی دکمه New folder، پوشه‌ای در قسمت Favorites ایجاد کرده و وب‌سایت‌هایی با موضوع یکسان را در آن قرار دهید.

فراموش نکنید که به صورت پیشفرض نوار Favoriteها در IE9 غیرفعال است. برای فعال‌کردن آن می‌توانید با کلیک راست در قسمتی از فضای خالی بالای پنجره IE9 گزینه Favorites bar را در حالت انتخاب قرار دهید.

 

برای مشاهده وب‌سایت‌های اضافه شده به قسمت Favorites دو راه وجود دارد؛ اول آن‌که کلید Alt کیبورد را بفشارید تا نوار ابزار در بالای پنجره IE9 ظاهر شود. پس از آن می‌توانید از منوی کشویی Favorites فهرست تمامی وب‌سایت‌های Add شده و پوشه‌هایی را که ایجاد کرده‌اید مشاهده کنید.

 

راه‌حل بهتر و ساده‌تر استفاده از پنل Favorites است. روی آیکون ستاره در سمت راست و بالای پنجره IE9 کلیک کنید تا پنل مربوط باز شود. برگه Favorites حاوی فهرست تمامی وب‌سایت‌ها و فولدرهایی است که به سایت‌های موردعلاقه‌تان افزوده‌اید.

اگر روی فلشی که در کنار دکمه Add to favorites قرار دارد کلیک کنید، چند گزینه در اختیارتان قرار می‌گیرد.

 

فرض کنید در یک پنجره IE9 تعداد زیادی تب باز کرده‌اید و می‌خواهید موقتا پنجره را ببندید؛ برای اضافه‌کردن تمامی تب ‌های جاری به قسمت Favorites کافی است گزینه Add currents tabs to favorites را انتخاب و نام و محل ذخیره‌سازی را تعیین کنید تا یک پوشه حاوی نشانی تمامی وب‌سایت‌های جاری برایتان ایجاد شود.

 

گزینه دیگر Import and Export ‌است که توضیح آن در شماره‌های گذشته ارائه شده ‌است. از طریق این گزینه و Wizard مربوط به آن می‌توانید از فهرست وب‌سایت‌های موردعلاقه‌تان نسخه خروجی بگیرید و روی سیستم دیگر Import کنید.

اگر قصد دسته‌بندی وب‌سایت‌های مورد علاقه‌تان را دارید، گزینه Organize farovites را انتخاب کنید. در پنجره‌ای که باز می‌شود، می‌توانید پوشه اضافه یا حذف کرده و وب‌سایت‌های موجود در فهرست را دسته‌بندی کنید.

 


IE9 همه چیز را نگه می‌دارد

ابزار دیگری که شاید همیشه آن را نادیده یا دست‌‌کم گرفته‌ باشید، History اینترنت‌اکسپلورر است. همان طور که پیش از این عنوان شد، برای تعیین‌کردن مدت زمان نگهداری تاریخچه IE باید از پنجره Internet Options و برگه Generals روی دکمه Settings در قسمت Browsing history کلیک کرده و مقدار موردنظرتان را در مقابل Days to keep pages in history وارد کنید.

این مقدار که به صورت پیشفرض ۲۰ درنظر گرفته‌شده، بر حسب روز تعیین می‌شود و حداکثر می‌تواند 999 باشد! پس از آن، نشانی تمامی وب‌سایت‌هایی که به آنها مراجعه می‌کنید، در History اینترنت‌اکسپلورر باقی می‌ماند.

 

برای مشاهده فهرست سایت‌های مشاهده‌شده، روی آیکون ستاره در سمت راست و بالای IE9 کلیک کنید و برگه History را برگزینید.

به صورت پیشفرض‌، دسته‌بندی نشانی وب‌سایت‌ها به صورت روزانه، هفتگی و… است و تمامی وب‌سایت‌هایی که در روز جاری با آنها سروکار داشته‌اید، در قسمت Today فهرست شده‌اند.

 

اما می‌توانید به طرق دیگری نیز آنها را دسته‌بندی کنید.

اگر زمانی را که به وب‌سایت مورد نظرتان سر زده‌اید به خاطر ندارید، از منوی کشویی بالای این برگه گزینه View by site را انتخاب کنید تا تمامی وب‌سایت‌های مشاهده شده به ترتیب حروف الفبا برایتان فهرست شود.

همچنین می‌توانید با انتخاب گزینه Search history، در میان فهرست وب‌سایت‌ها به دنبال گزینه مورد نظرتان بگردید یا با انتخاب گزینه View by order visited today فهرست موجود را براساس ترتیب زمان مشاهده وب‌سایت‌ها مرتب کنید.

کاربردی‌ترین گزینه‌، View by most visited است.

در این صورت در قسمت History سایت‌هایی که اغلب با آنها سروکار دارید برایتان فهرست می‌شود که به صورت خودکار و برحسب نوع عملکرد شما به روز خواهد شد.

 

 

از آخرین تغییرات یک وب‌سایت مطلع شوید

برای اطلاع از محتوای جدید اضافه‌شده به یک وب‌سایت ـ مثلا یک وب‌سایت خبری ـ چه کار می‌کنید؟ هر بار به آن سر می‌زنید؟ راه‌حل ساده‌تر Feed‌کردن آن وب‌سایت در IE9 است.

البته به این شرط که وب‌سایت موردنظر RSS داشته باشد.

 

وب‌سایت را باز کنید و به دنبال آیکون RSS بگردید، پس از کلیک روی آن، صفحه مربوط به RSS باز می‌شود که در کادر بالای آن عبارت Subscribe to this feed قابل مشاهده است.

 

با کلیک روی این عبارت پنجره‌ای به همین نام باز می‌شود که در آن از شما یک نام و محل ذخیره Feed خواسته می‌شود که به صورت پیشفرض پوشه Feeds است.

شما می‌توانید با ایجاد پوشه‌های مختلف، Feedهای خود را دسته‌بندی کنید. اگر گزینه Add to favorites bar را در حالت انتخاب قرار دهید، Feed موردنظرتان در نوار Favoriteها در بالای IE9 نیز قابل مشاهده خواهد بود البته به شرط آن‌که نوار مذکور را پیش از این فعال کرده ‌باشید.

 

 

برای مشاهده پنل Feeds، کافی است روی آیکون ستاره در سمت راست و بالای IE9 کلیک کنید و به برگه‌ای با همین نام بروید.

در این قسمت نام تمامی Feedها قابل مشاهده است.

اگر ماوس را روی هریک از نام‌ها نگه دارید، آیکون Refresh مقابل آن ظاهر می‌شود که می‌توانید از آن برای به‌روزرسانی Feed موردنظر استفاده کنید.

پیشنهاد میشود :

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس