داروها را در خانه پرینت بگیرید

محققان انگلیسی با استفاده از فناوری پرینت سه بعدی، موفق به طراحی و تولید تجهیزات آزمایشگاهی در مقیاس کوچک شدند که می‌تواند در آینده امکان تولید خانگی دارو و مواد شیمیایی را فراهم کند.

تیمی از متخصصان شیمی دانشگاه گلاسکو به سرپرستی پروفسور «لی کرونین» موفق به ساخت تجهیزات آزمایشگاهی با استفاده از فناوری پرینت سه بعدی شدند.

پروفسور «کرونین» تأکید می‌کند: توسعه این فناوری می‌تواند انقلابی در علم شیمی ایجاد کند و افراد در مناطق دوردست در آینده قادر خواهند بود با استفاده از این فناوری، دارو و حتی مواد شوینده مورد نیاز خود را در منزل تهیه کنند.

پیش از این نیز امکان تولید تجهیزات آزمایشگاهی در مقیاس کوچک و آزمایشگاهی وجود داشت؛ اما این روش‌ها بسیار پرهزینه و زمانبر هستند.

ساخت تجهیزات آزمایشگاهی بخش مهمی از انجام درست یک فرایند شیمیایی محسوب می‌شود و در فناوری جدید پرینت سه بعدی انواع مختلف تجهیزات پیچیده در کوتاه‌ترین زمان و با کیفیت بسیار بالا تولید می‌شوند.

تیم تحقیقاتی از یک پرینتر سه بعدی موجود در بازار به همراه نرم‌افزار طراحی رایانه‌ای در این فرایند استفاده کردند. درزگیر حمام به عنوان ماده اولیه برای پرینت تجهیزات آزمایشگاهی در اشکال و اندازه‌های مختلف مورد استفاده قرار گرفت و یک مخزن واکنش شیمیایی (reactionware) از ژل پلیمر ساخته شد.

این فناوری معایب زیادی با خود به همراه خواهد داشت و امکان تولید و عرضه داروهای بی‌کیفیت، غیرمجاز، تقلبی و ایجاد بازار سیاه دارو نیز وجود دارد؛ با این حال «کونین» خاطرنشان می کند: خطرات بالقوه تولید داروهای غیرمجاز و مواد شیمیایی خطرناک، با طراحی نرم‌افزار ویژه به حداقل رسیده است؛ چراکه تمام مراحل تولید در نرم افزار پیش‌ارزیابی شده و امکان تغییر دادن واکنش شیمیایی در زمان پرینت گرفتن وجود نخواهد داشت.

محققان در نظر دارند در آینده و با تکمیل این فناوری، بانک اطلاعات آنلاین و استانداردی برای دانلود نرم‌افزار دستورالعمل تهیه تجهیزات آزمایشگاهی، تولید دارو و مواد شیمیایی ایجاد کنند. پیش‌بینی می‌شود استفاده از فناوری پرینت سه بعدی برای تولید دارو در شرکت‌های داروسازی تا پنج سال آینده کاربردی شود و مردم نیز تا 20 سال آینده به این فناوری دسترسی داشته باشند.

نتیجه این تحقیق در مجله «Nature Chemistry» منتشر شده است.

پیشنهاد میشود :

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس