سریع ترین مرورگر وب کدام است

37l80j9q

در این مطلب آخرین نسخه های پایدار 4 مرورگر محبوب را بررسی و سرعتشان را مقایسه می کنیم در ابتدا بهتر است نسخه های جدید 4 مرورگر معروف را نام ببریم . نسخه 10 اینترنت اکسپلورر مایکروسافت به همراه ویندوز 8 عرضه شده بود موزیلا نیز نسخه 18 مرورگر فایرفاکس را به تازگی عرضه کرد موتور جاوااسکریپت در نسخه  جدید بهینه شده و مصرف حافظه باز هم بهینه تر شده است گوگل هم سرعت مرورگر کروم را طبق معمول کمی افزایش داده و در حال حاضر نسخه 24 آن به صورت نسخه پایدار قابل استفاده است . مانند همیشه برخی آزمایش ها ساده و بعضی بنچمارک ها پیچیده است، چند تست جدید نیز برای ارزیابی قابلیت های جدید مرورگرها انجام شده است به عنوان مثال درباره پیش رندرینگ کروم و بارگذاری تب در زمان دلخواه در نسخه جدید فایرفاکس . تمام تست ها در محیط سیستم عامل ویندوز انجام می شود به همین دلیل مرورگر Safari اپل را که بیشتر برای سیستم عامل مک بهینه شده است وارد آزمایش ها نشده البته استفاده از نتایج تست Safari در مک نیز چندان مفید نیست چرا که برای مقایسه درست باید سیستم عامل هم یکسان باشد .

● زمان آغاز به کار در اولین اجرا ؛

برنده کروم : مرورگر گوگل کروم اغلب در این تست رتبه  اول را به دست می آورد چرا که سرعت اولین اجرای آن فوق العاده بالاست . اینترنت اکسپلورر 10 هم شروع سریعی دارد و فایرفاکس با کمی اختلاف به دنبال آن حرکت می کند . اپرا کمی کند است و در این آزمایش از رقبا عقب افتاده است .

● زمان بارگذاری چند تب ؛

برنده کروم و اینترنت اکسپلورر : در این آزمایش از 9 تب مختلف برای بارگذاری وب سایت ها استفاده شد و نتیجه به نفع اینترنت اکسپلورر و کروم بود . فایرفاکس زیر فشار 9 تب تسلیم شد و حتی پویانمایی‌ های واسط کاربری آن نیز متوقف شد . بعد از 20 ثانیه سرانجام تمام تب ها بارگذاری شد و مرورگر به وضعیت طبیعی خود برگشت به نظر می رسد که گروه موزیلا این بار تغییرات چندان جالبی در این زمینه اعمال نکرده که مرورگر تا این حد کند شده است .

● بارگذاری لینک ؛

برنده کروم : طبق معمول کروم در بارگذاری وب سایت با استفاده از نوار آدرس بهترین است و این به دلیل وجود قابلیت قدرتمند پیش رندرینگ است با این حال مرورگرهای فایرفاکس و اینترنت اکسپلورر هم سرعت خوبی داشتند بنابراین می توان نتیجه گرفت که اگر از یک صفحه برای مرور صفحات وب استفاده کنید سرعت مرورگرهای مختلف خوب است البته به جز اپرا که بیش از یک ثانیه نسبت به رقبای خود عقب افتاده بود .

● ری استور کردن برای اولین بار ؛

برنده کروم : این تست در اصل برای ارزیابی قابلیت on demand tab loading در فایرفاکس یا به عبارت دیگر بارگذاری تب در زمان دلخواه در نظر گرفته شده است اما به نظر می رسد که وقتی مرورگر را برای اولین بار و حتی برای چندمین بار اجرا می کنیم این قابلیت فایرفاکس به درستی کار نمی کند به هر حال در حالت های مختلف تست را انجام دادیم و متوجه شدیم که فایرفاکس از این قابلیت خود چندان بهره ای نمی برد . گروه کروم به خوبی کار خود را انجام داده اند به طوری که بوت شدن مرورگر چه با یک تب و چه با 9 تب بسیار سریع است تقریبا به محض باز شدن پنجره  کروم می توان از آن استفاده کرد ولی فایرفاکس کمی عقب می ماند و باز هم اپرا مدتی ما را منتظر گذاشت .

● اجرای جاوا اسکریپت ؛

برنده کروم : نمی دانیم بنچمارک اجرای جاوااسکریپت در ارزیابی یک مرورگر مفید است یا خیر اما بیشتر سازندگان چنین بنچمارک هایی ادعا می کنند که تست آن ها نتایجی شبیه دنیای واقعی ارائه می کند به هر حال برای کامل کردن مقاله نتایج این بنچمارک را نیز لحاظ کردیم طبق معمول کروم است که اختلاف فاحشی با بقیه دارد البته زیاد روی نتایج این تست حساب باز نکنید چرا که بقیه تست های انجام شده شباهت بیشتری به کاربردهای روزانه ما دارد .

● استفاده از حافظه با 9 تب باز ؛

برنده فایرفاکس : مانند همیشه مدیریت حافظه در مرورگر فایرفاکس به خوبی بهینه شده است درست برعکس آن کروم است که می خواهد به ارقام نجومی نزدیک شود .

● استفاده از حافظه با 9 تب باز و 5 اکستنشن ؛

برنده موزیلا فایرفاکس : با استفاده از اکستنشن ها، مقدار حافظه ای که مرورگر استفاده می کند افزایش خواهد یافت . مرورگر موزیلا نسبت به دو رقیب دیگر یعنی کروم و اپرا کمتر از حافظه استفاده می کند و باز هم برنده است . کروم هم با اضافه شدن اکستنشن ها مقدار رم مورد استفاده را به شدت افزایش می دهد و باز هم آخرین رتبه را به دست آورده است .

برنده نهایی :

کاملاً مشخص است که برنده نهایی کدام است البته نام برنده را ذکر نمی کنیم تا خودتان با توجه به کاری که اغلب توسط مرورگر انجام می دهید تصمیم بگیرید هر کاربر اولویت های خاص خودش را دارد و با توجه به نزدیکی نتایج در بسیاری از تست ها بهتر است با توجه به نیازها تصمیم بگیریم که کدام تست ها مهم تر بوده و برنده کدام است به عنوان مثال کاربری که رایانه خود را هیچ وقت خاموش نمی کند بهتر است تست زمان اجرای مرورگر برای اولین بار را در نظر نگیرد . مثال دیگر سخت افزاری با 12 گیگابایت حافظه  رم است ، تست مدیریت حافظه درباره چنین سیستمی چندان با اهمیت نیست و درست برعکس آن، کسی که از رایانه ای با 512 مگابایت رم استفاده می کند بهتر است تست حافظه را مهم تر تلقی کند . در نهایت سرعت و توان مرورگر تنها عامل مهم در انتخاب آن نیست برخی مرورگرها امکانات خاصی دارد که ممکن است برای کاربر بسیار با اهمیت باشد لذا قابلیت های مرورگرها و به ویژه امکانات اضافه شده در آخرین نسخه هر یک را بررسی کنید . برای دیدن آخرین تغییرات اغلب می توان به وب سایت سازنده مراجعه و فهرست تغییرات یا changelog را جستجو کرد در نهایت بهترین مرورگر با در نظر گرفتن تمام شاخص های گفته شده انتخاب می شود .

پیشنهاد میشود :

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس