سریلانکا: پول نفت ایران را به دلار نمی دهیم

مجموعه : اخبار
یک مقام ارشد دولتی در سریلانکا که در مذاکرات با این مقام آمریکایی حضور داشت گفت: مقام آمریکایی ، راه حل هایی را مطرح کرد. نمی دانم عمدی بود یا نه ولی این مقام آمریکایی گفت که اگر معاملات با ایران به دلار نباشد واشنگتن نگرانی از آن ندارد. این اشاره ای به سریلانکا بود.
سریلانکا هم قصد دارد پول نفت ایران را به ارزی غیر از دلار پرداخت کند.به گزارش عصر ایران به نقل از رویترز، مقامات مسئول در کشور سریلانکا اعلام کردند کشورشان تلاش می کند برای در امان ماندن از تحریم های آمریکا، پول نفت ایران را با ارزی غیر از دلار آمریکا، بپردازد.

سریلانکا 93 درصد از نیاز به نفت خام خود را از ایران تامین می کند.
ایران با تولید روزانه حدود سه و نیم میلیون بشکه نفت خام ، دومین تولید کننده بزرگ نفت خام در اوپک (سازمان کشورهای صادرکننده نفت) است. ایران از این میزان تولید ، حدود دو میلیون و 200 هزار بشکه نفت خام در روز، صادرات دارد.

سریلانکا یکی از مشتریان خُرد نفت ایران است.

نفت ایران خوراک تنها پالایشگاه نفت سریلانکاست. این پالایشگاه تنها می تواند نفت ایران و سه یا چهار نوع از انواع دیگر نفت خام را مصرف کند.

سریلانکا پیش از این به دلیل نگرانی از احتمال قطع صادرات نفت ایران به این کشور، برای واردات نفت جایگزین از عمان، با مقامات مسقط مذاکره کرده بود.

“لوک پرونین” دستیار معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور تامین مالی تروریسم روز پنجشنبه گذشته به سریلانکا سفر کرده بود تا با مقامات کلمبو دیدار کرد.

وی به مقامات سریلانکا گزینه های موجود پس از افزایش تحریم های ایران را توضیح داد و تاثیرات این تحریم ها را برای آنها، تشریح کرد.

یک مقام ارشد دولتی در سریلانکا که در مذاکرات با این مقام آمریکایی حضور داشت گفت: مقام آمریکایی ، راه حل هایی را مطرح کرد. نمی دانم عمدی بود یا نه ولی این مقام آمریکایی گفت که اگر معاملات با ایران به دلار نباشد واشنگتن نگرانی از آن ندارد. این اشاره ای به سریلانکا بود.

این مقام سریلانکایی که خواست نامش گفته نشود اظهار داشت: هم اکنون برای پرداخت پول نفت وارداتی از ایران گزینه موجود ، استفاده از “روپیه هند” است گرچه اولویت ما پرداخت با روپیه سریلانکاست.

هند دومین خریدار بزرگ نفت خام ایران است که پول نفت ایران را به ارزی غیر از دلار می پردازد. برخی خبرها از موافقت ایران با دریافت بخشی از پول خود به وسیله ارز روپیه هند حکایت دارد.

سریلانکا (سیلان) جزیره‌ای واقع در جنوب آسیا، اقیانوس هند و جنوب کشور هند است. این کشور 65 هزار کیلومتر مربع مساحت و 19 میلیون نفر جمعیت دارد.

پیشنهاد میشود :

یک دیدگاه برای این نوشته

 1. smns گفت:

  سلام.
  من مدیر وبلاگ گروه شهید نواب صفوی هستم.
  لینک شما را در وبلاگ قرار دادم.
  شما هم لطف کنید وبلاگ منو با
  لینک کنید.
  ممنون خداحافظ…

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
 • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
 • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
 • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
 • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
 • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
 • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس