مروری بر سنترفا

آخرین های کامپیوتر

گوگل حجاب ابر را از چهره زمین کنار زد

گوگل حجاب ابر را از چهره زمین کنار زد

گوگل به تازگی کره زمین را کاملا بدون ابر کرده است، البته در گوگل ارث و نقشه گوگل! گوگل به تازگی عکس‌های...

شارژر بی‌سیم چگونه کار می‌کند

مجموعه : آموزش

پیشرفت‌هایی که در زمینه گوشی‌های موبایل حاصل شده آنقدر جذاب و رنگارنگ است که معمولا نوآوری‌های مربوط به بخش‌های دیگر این حوزه در آن گم است. شارژ بی‌سیم یکی از این نوآوری‌هاست.

 

شارژ بی سیم یا به عبارت دیگر شارژ القایی گونه ای سیستم شارژدهی به باتری است که در آن از سیم برای انتقال انرژی به باتری استفاده نمی شود.

همه ما برای شارژ گوشی های موبایل مان از یک کابل برای این کار استفاده می کنیم؛ یک سر این کابل به آداپتور متصل به پریز برق و سر دیگر آن به گوشی موبایل وصل می شود، اما در تکنولوژی بی سیم، گوشی روی یک صفحه مخصوص متصل به برق موسوم به ایستگاه شارژ قرار می گیرد و بدون نیاز به اتصال هرگونه کابلی عمل شارژ انجام می شود.

از آن جهت که در این سیستم از اثر القایی برای انتقال انرژی استفاده می شود شارژ بی سیم با عنوان شارژ القایی نیز شناخته می شود.

جریان از این قرار است که جریان برق وارد شده به ایستگاه شارژ با گذر از یک سیم پیچ، میدان مغناطیسی ایجاد می کند.از سویی یک سیم پیچ القایی دوم هم در دستگاه قابل حمل وجود دارد که انرژی را از میدان الکترومغناطیسی ایستگاه دریافت و آن را به جریان الکتریکی تبدیل می کند؛ جریانی که برای شارژ کردن باتری به کار می رود.

ناگفته پیداست که برای شارژ کردن گوشی موبایل به این طریق باید گوشی مورد نظر به سخت افزار لازم برای شارژ بی سیم مجهز باشد.

در حال حاضر این تکنولوژی همانگونه که پیشتر ذکر شد فقط به صورت تماسی کار می کند، یعنی گوشی باید روی صفحه قرار بگیرد و تماس برقرار شود تا عمل شارژ انجام شود.

این فناوری اصلا جدید نیست و سال ها ست از این سیستم برای شارژ ماشین های ریش تراش یا مسواک برقی استفاده می شود.

همچنین این فناوری برای استفاده در تجهیزات پزشکی ای مناسب است که درون بدن قرار می گیرد یا باید به بدن وارد شود و به این طریق امکان شارژ و تامین انرژی از روی پوست ممکن می شود و دیگر نیاز به سوراخ کردن پوست و رد کردن سیم برق به داخل بدن نیست.

با این حال اگرچه شارژر بی سیم یک فناوری نو و سودمند است ولی عیب بزرگی به نام کارآمدی دارد. به دلیل راندمان پایین این سیستم، زمان شارژ باتری در روش بی سیم بیشتر از روش سنتی است.

همچنین از آن جهت که گوشی و شارژر باید به ابزار (سیم پیچ های) مخصوصی مجهز شوند، هزینه ساخت گوشی یا دستگاه مجهز به این فناوری بالا می رود که در نهایت رغبت کمتر خریداران را به همراه خواهد داشت.

پیشنهاد میشود :

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس