شانزده دانستنی جالب در مورد بدن انسان

مجموعه : دانستنی ها

1. اثر زبان : اثر خطوط و اشکال روی زبان درست همانند اثر انگشت عمل می کند یعنی هر انسانی خطوطی کاملاً منحصر به فرد روی زبانش دارد . از این رو اثر زبان می تواند به عنوان یکی از فاکتورهای تشخیص هویت مورد استفاده قرار بگیرد .

۲٫ پوست انداختن : انسان نیز مانند دیگر پستانداران در هر لحظه در حال پوست انداختن است . طبق تحقیقات انسان در هر ساعت ۶۰۰ هزار ذره از پوست خود را در فضا پراکنده می کند . این مقدار برابر هفتصد گرم پوست در هر سال می باشد . به صورت میانگین انسان در سن هفتاد سالگی تقریباً به میزان پنجاه کیلوگرم پوست اندازی کرده است .

۳٫ تعداد استخوان ها : جالب است بدانید که کودک انسان تعداد بیشتری استخوان نسبت به یک فرد بزرگسال دارد . ما زندگی مان را با ۳۵۰ استخوان شروع می کنیم اما در طول دوره رشد تا سن بلوغ به علت پیوستن استخوان ها به یکدیگر این مقدار به ۲۰۶ عدد استخوان کاهش پیدا می کند .

۴٫ تغییرات معده : هر سه یا چهار روز یکبار تغییراتی در معده شما بوجود می آید. اسیدهای قوی که معده برای هضم غذا به کار می گیرد، باعث تأثیراتی روی خود آن نیز می شود . البته معده مکانیزمی برای جلوگیری از هضم کامل خود دارد .

۵٫ حافظه بویایی : حس بویایی ما به قدرت حس بویایی سگ سانان نمی باشد اما با این حال می توانیم ۵۰ هزار رایحه مختلف را به خاطر بسپاریم .

۶٫ طول روده باریک : طول روده های باریک تقریباً ۴ برابر بلندتر از قد متوسط انسان است . اگر روده های باریک به شکل کنونی خود نبودند ، طول آن ها به ۵ تا ۷ متر می رسید .

۷٫ باکتری ها : در هر اینچ مربع از پوست بدن انسان نزدیک به ۳۲ میلیون باکتری زندگی میکنند . خوشبختانه اکثریت این باکتری ها بی ضرر می باشند.

۸٫ بوی پا : منشأ بوی پا مثل بوی زیربغل غدد عرقی می باشند . در یک جفت پا ۵۰۰ هزار غده تولید عرق در حال فعالیت می باشند که می توانند روزانه نیم لیتر عرق تولید کنند.

۹٫ سرعت عطسه : هوایی که موقع عطسه کردن از دهان خارج می شود بالغ بر ۱۶۰ کیلومتر در ساعت سرعت دارد . عطسه کردن فشار بسیار زیادی به بدن تحمیل می کند. محال است که بتوانید چشمان خود را هنگام عطسه باز نگه دارید.

۱۰٫ مسیر خون : خون مسیر زیادی را در هر لحظه در بدنتان طی می کند . تقریباً نزدیک به ۱۰۰ هزار کیلومتر مسیر خونی در بدن وجود دارد . قلب این عضو حیاتی و پرکار بدن روزانه دو هزار گالن خون (برابر با ۷۵۰۰ لیتر) را در این مسیرها پمپاژ می کند.

۱۱٫ مقدار بزاق : شما مایل به شنا در آب بزاق دهانتان نیستید ، اما جالب است بدانید که هر شخص به طور میانگین در طول زندگی اش نزدیک به ۲۴ هزار لیتر بزاق تولید میکند . این مقدار برای پرکردن دو استخر شنا کافیست.

۱۲٫ صدای خر و پف : بعد از سن ۶۰ سالگی ، شصت درصد مردان و چهل درصد از خانم ها شروع به خر و پف خواهند کرد . صدای خر و پف میتواند تا حد کر کردن پیش برود. عموما ً صدای خر و پف ۶۰ دسیبل می باشد یعنی به بلندی صدای صحبت کردن معمولی  اما این صدا میتواند تا ۸۰ دسیبل نیز پیش برود . ۸۰ دسیبل  یعنی صدای یک دریل بادی که در حال نفوذ به بتن است . صدای بالای ۸۵ دسیبل برای گوش انسان بسیار مضر میباشد و ممکن است باعث کری شود.

۱۳٫ رنگ و تراکم مو : هیچ می دانستید تراکم موی سر را از روی رنگ آن می شود تخمین زد؟ به طور میانگین هر انسان ۱۰۰ هزار پیاز مو روی سرش دارد . هرکدام از این پیازهای مو در طول زندگی انسان قادر به تولید ۲۰ تار مو میباشند. افرادی که موهای بلند دارند از بیشترین میزان پیاز مو در مقایسه با دیگر رنگ ها سود میبرند، در نتیجه ایشان موهای پرپشت تری خواهند داشت. تعداد میانگین پیاز مو برای موهای بلند ۱۴۶ هزار ، برای موهای مشکی ۱۱۰ هزار ، برای موهای قهوه ای ۱۰۰ هزار و در آخرین رده برای موهای قرمز ۸۶ هزار عدد میباشد .

۱۴٫ رشد ناخن ها : اگر ناخن های دست تان نسبت به ناخن پای شما خیلی زودتر رشد میکند این کاملاً طبیعی است . ناخن هایی که بیشتر در معرض استفاده قرار میگیرند زودتر رشد می کنند. ناخن انگشت های بلندتر و دستی که با آن می نویسید بیشترین رشد را دارند. به طور میانگین ناخن ها در هر ماه به اندازه یک دهم اینچ رشد می کنند.

۱۵٫ وزن سر : جای تعجب ندارد که سر نوزادان کمی برای بدن آنها سنگینی می کند. سر هنگام تولد یک چهارم طول بدن را تشکیل میدهد . زمان بزرگسالی این طول به یک هشتم از درازای کلی بدن تقلیل می یابد.

۱۶٫ نیاز به خواب : شاید بعضی اوقات بگویید که دارم از شدت خواب میمیرم ، اما به معنای کلمه منظوری نداشته اید . شما بدون خوردن غذا تا هفته ها زنده میمانید ، اما بعد از ۱۱ روز نخوابیدن ، برای همیشه به خواب خواهید رفت

پیشنهاد میشود :

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس