علت انجماد سریعتر آب داغ نسبت به آب سرد کشف شد

انجمن سلطنتی شیمی انگلستان در پی کشف علت انجماد سریعتر آب داغ نسبت به آب سرد که اندیشمندانی همچون ارسطو را گیج کرده بود، یک جایزه ۱۰۰۰ دلاری تعیین کردند. به گزارش ایسنا، این مساله علمی که به «اثر مپمبا» نیز موسوم است، پیش از این فرانسیسن بیکن و رنه دکارت را نیز شکست داده است.

این مساله نام جدید خود را در سال ۱۹۶۸ بدست آورده که در آن یک دانش‌آموز تانزانیایی موسوم به «اراستو مپمبا» این سوال را از استادانی که از مدرسه وی دیدن می‌کردند، پرسید.مپمبا که برای پنج سال بر روی این مساله کار کرده بوداز دنیس اوزبورن از دانشگاه دارالسلام پرسیده بود: اگر شما دو مخزن مشابه را با میزان مساوی از آب،‌ یکی در دمای ۳۵ درجه سانتیگراد و دیگری در ۱۰۰ درجه سانتیگراد داشته باشید و آنها را در یخچال قرار دهید، آب با دمای ۱۰۰ درجه سریعتر یخ می‌زند. چرا؟

اوزبورن از پاسخ به این سوال ناتوان ماند و در مقاله‌ای در مورد این مساله که در همان سال منتشر کرد، آنرا «اثر مپمبا» خواند.به گفته برایان امسلی، مدیر روابط عمومی انجمن سلطنتی شیمی، برنده جایزه هزار دلاری باید یک مورد قانع‌کننده را مطرح کرده و از تفکرات خلاقانه استفاده کند.گفته می‌شود بسیاری از اثرهای استاندارد فیزیک با این پدیده مطابقت دارد اگرچه هیچ کدام به عنوان دلیل اختصاصی به اثبات نرسیده است.نظریاتی بر پایه تبخیر، همرفت و سرمای زیر نقطه انجماد مطرح شده اما تاکنون خود سوال بدون پاسخ باقیمانده است.شرکت‌کنندگان تا ۳۰ ژوئیه زمان دارند تا پاسخ های خود را برای این سوال به ثبت برسانند.آنها باید با محققان تحصیلات‌تکمیلی در سراسر جهان به رقابت بپردازند که با پشتیبانی انجمن سلطنتی شیمی در جست‌و‌جوی پاسخی برای این سوال هستند.

پیشنهاد میشود :

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس