علم ، خون چگونه در بدن می چرخد؟

مجموعه : دانستنی ها

circulatory system

سیستم گردش خون

خون در بدن در نوعی دایره می چرخد. این حرکت حلقوی ، به نام سیستم گردش خون نامیده می شود. این شبکه از کیلومتر ها شریان(سرخرگ) ، ورید(سیاهرگ) و مویرگ تشکیل شده که حدود 5 لیتر خون را منتقل می کنند. این راهی ساده برای انتقال اکسیژن و مواد غذایی به همه بدن است. سیستم گردش خون از سه قسمت تشکیل شده که با هم کا رمی کنند:

قلب- گردش قلبی

ریه ها – گردش ریوی

و رگها – گردش سیستمیک.

heart

الف – سیستم قلبی

سیستم قلبی اشاره به حرکت خون از قلب دارد. قلب از 4 حفره تشکیل شده است. دو حفره بالایی ، دهلیز نام دارد و دو حفره پایینی ، بطن نام دارد. خون(که حاوی مواد زائد زیادی است) ابتدا وارد دهلیز راست می شود و از آنجا وارد بطن راست می شود. از بطن راست، از طریق شریان ریوی، خون به ریه ها پمپ می شود. سپس ، قسمت بعدی گردش خون شروع می شود.

ب- گردش ریوی

وقتی که خون دارای مواد زائد به ریه ها وارد می شود ، مویرگهای ریوی را پر می کند. در اینجاست که کربن دی اکسید خون با اکسیژن معاوضه می شود. خونی که حالا دارای اکسیژن زیاد شده به سفر خود در ورید ریوی ادامه می دهد و به قلب می رسد. که به دهلیز چپ وارد می شود. خون از دهلیز چپ به بطن چپ پمپ می شود و سپس با پمپاژ خون قلب را ترک می کند. خروج خون توسط شریان آئورت انجام می شود. خوشبختانه ، دریچه ها ، فقط اجازه عبور یک طرفه خون را می دهند. یعنی خون نمی تواند به عقب برگردد و مشکل ایجاد کند. و با خروج خون از بطن چپ ، قسمت بعدی سفر آغاز می شود.

alveoli

نزدیکی مویرگها به حفره های هوادار برای تبادل گازها

ج- گردش سیستمیک

وقتی خون اکسیژن دار به درون آئورت پمپ می شود، خون وارد چرخه سیستمیک خود می شود. سپس، خون به درون رگهای کوچک‌ تر پمپ می شود. این رگهای کوچک ، خون را به مویرگها می رسانند. در همین جاست که خون در تماس با سلولها قرار می گیرد. اکسیژن تحویل داده می شود و مواد زائد از بافت گرفته می شود. این مواد زائد به سمت قلب برمیگردند. برای سفر برگشت، خون حاوی مواد زائد درون وریدها(سیاهرگها) وارد می شود.  عاقبت وریدها به قلب می رسند. و در اینجا این خون وارد دهلیز راست می شود. و از اینجا چرخه همین طور ادامه پیدا می کند.

circulation

ترجمه: ali_mohammad6

منبع:

http://www.ehow.com/how-does_4587793_blood-circulate-through-human-body.html

پیشنهاد میشود :

 • علم ، وظایف خون در بدن
 • فرستادن دیدگاه


  عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


  آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس