علم ، فوائد استفاده از ترانزیستور

transistor

transistor

اختراع ترانزیستور ، مرحله مهمی در الکترونیک و کلاً علم به حساب می آید. در سال  1950 و 60 ترانزیستور در رادیو ها و کامپیوترها و دیگر وسایل  جایگزین لامپ های خلا(vacuum tubes ) شد. امروزه، ترانزیستورها در همه جا از تلفن ها گرفته تا سوپرکامپیوترها استفاده می شود.

transistor

transistor

فوائد ترانزیستورها:

اندازه

یکی از بزرگترین فوائد استفاده ترانزیستورها کوچکی اندازه آنهاست. اگرچه لامپهای خلا(vacuum tubes ) هم در حال کوچکتر شدن هستند ولی ترانزیستورها ، ابعاد میکروسکوپیک پیدا کرده اند. تفاوت سایز بین لامپ های خلا و ترانزیستورها ، باعث شد تا اندازه کامپیوترها ، از اندازه یک اتاق ، تا رسیدن به اندازه یک کامپیوتر خانگی ، در این چند دهه برسد. ترانزیستورها ، به اندازه کافی ساده هستند که روزی از چند اتم تشکیل شوند. در ساخت چیپ های کامپیوتری این قضیه لازم است که هزاران ترانزیستور در فضای کوچکی جا بشوند.

vacuum tube

vacuum tube

وزن:

علاوه بر کوچکتر بودن، ترانزیستورها از لامپ های خلا سبک تر هم هستند. همین قضیه باعث میشه تا استفاده از ترانزیستور در صنعت موبایل و ابزارهای علمی هم جایگاه خود را پیدا کند.

transistor s

گرما:

ترانزیستورها گرمای کمتری از لامپ های خلا تولید می کنند. همین قضیه باعث می شود که بتوان تعداد زیادی از آنها را در فضای کوچکی متراکم کرد و نیاز شدید به سیستم پیچیده یا بزرگ خنک کننده ندارد. و می تواند در زمان طولانی بدون مشکل کارآمد کار کند.

مصرف برق:

ترانزیستورها ، همچنین کم مصرف هستند(نسبت به لامپ های خلا). این به معنی بهره وری بهتر و کارآمدی است. و هزینه کمتری برای کار دارند. و مهندسین الکترونیک ، براحتی از ترانزیستورها در باطری ها استفاده کنند ، بدون اینکه طول عمر باطری کم شود.

طول عمر زیاد:

ترانزیستورها به خاطر ساختار ساده خود و ساختار فلزی بقای زیادی دارند. لامپ های خلا چون شیشه ای هستند ، ممکنه بشکنند و باید با احتیاط با آنها کار شود. ترانزیستورها در وسایل الکترونیکی ، در شرایط بد براحتی کار می کنند.

transistor

ترجمه: ali_mohammad6
منبع:

http://www.ehow.com/list_5973397_advantages-using-transistors.html

پیشنهاد میشود :

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس