علم ، وظایف خون در بدن

مجموعه : دانستنی ها

blood

انتقال

یکی از مهم ترین وظایف خون در بدن انتقال مواد است.خون تعدادی مواد شامل اکسیژن، مواد غذایی، مواد زائد ، هورمون ها، و یون ها را انتقال می دهد. تعدادی را به طرف بدن می برد و تعدادی از بدن به سمت اعضای هدف برده می شود. مثلا مواد زائد از بافت جمع اوری می شود و مواد لازم به سمت بافت برده می شود.اکسیژن توسط هموگلوبین خون در ریه ها ، بار زده می شود و به سمت بافتها برده می شود. و کربن دی اکسید از بافتها به سمت ریه ها برده می شود. گلبولهای قرمز ، در حدود 45 درصد حجم خون را تشکیل می دهند. بقیه 55 درصد از پلاسما و پروتئین ها تشکیل شده است. پلاسما 90 درصد آب است که به نمک و چربی و قند و پروتئین اجازه می دهد تا در آن حل شود و به سادگی حرکت کند. اوره و بقیه مواد زائد ، از بافت گرفته شده و به سمت ریه ها و کلیه ها و کبد برده می شود تا دفع شود.

blood

 

دما و PH

خون PH و دمای بدن را تنظیم می کند. وقتی بدن بخواهد خنک شود خون به سمت پوست می آید تا گرما از دست بدهد. و برعکس وقتی بدن بخواهد گرم تر شود خون از پوست دور می شود تا دما بالا رود.

خون حاوی موادی است تا PH خون را بین 7.35 تا 7.45 نگه دارد. یک سری مواد شیمیایی به خاطر ساختار شیمیایی خود با تغییر PH یعنی همان اسیدیته محیط تا حدودی می توانند مقاومت کنند. به این مواد بافر می گویند. خون هم حاوی بافرهایی است. تغییر در سرعت نفس کشیدن، مواد موجود در غذاها، و بعضی بیماری ها می تواند باعث تغییر PH شود. سیستم بافری برای نگه داری ثبات PH کار می کند.علاوه برمواد بافری خون ، بدن سیستم های دیگری برای کنترل اسیدیته خون دارد مثلا اگر سریع نفس بکشید، در کلیه ها یون هیدروژن برداشته می شود و به بیرون ریخته می شود تا PH خون ثابت بماند.

ph

ایمنی و حفاظت

خون حاوی سلولهای ویژه ای برای جلوگیری از بیمار شدن است. این سلولها ، سلولهای سفید خون نام دارند. این سلولها جز مهمی از سیستم ایمنی بدن هستند. وقتی باکتری ها و ویروس ها به بدن حمله می کنند، این سلولها با آنها مبارزه می کنند. خون همچنین حاوی سلولهایی به نام پلاکت است. کار پلاکت ها ایجاد لخته است تا زخمها را ببندد. پلاکتها در زخمها لایه ای تشکیل می دهند که بین منطقه آسیب دیده و منطقه بیرونی زخم قرار می گیرد.

blood

ترجمه: ali_mohammad6

منبع:

http://www.ehow.com/how-does_4567686_blood-function-body.html

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس