علم ، چگونه در پروژه ها ، الکترونیک آنالوگ یاد بگیریم؟

بیشتر الکترونیک امروزه دیجیتال شده. اما هنوز قسمتهای زیادی هست که الکترونیک آنالوگ در آنها به کار می رود. به عنوان مثال، سنسورها ، روبوتیک ، رادیو ، اتومبیل و ارتباط از راه دور. اینها دیجیتال نیست. فهم الترونیک آنالوگ ، با فهم بعضی قطعات شروع می شود. به عنوان مثال، سیم پیچ(coil) ، خازن . و بعد آشنایی با اسیلوسکپ و آمپلی فایر(تقویت کننده) به عنوان عناصر پایه الکترونیک آنالوگ. در الکترونیک آنالوگ خیلی اوقات همان عناصری به کار می رود که در الکترونیک دیجیتال به کار می رود. مثل ترانزیستور. اما به روش متفاوتی این عناصر استفاده می شوند. آموزش خازن ، سیم پیچ ، مقاومت فهم قطعات پایه هر مدار آنالوگ (خازن ، سیم پیچ ، مقاومت ) : بهترین راه ایجاد مداری با این وسایل و مشاهده رفتار آنها در مقابل برق شAC یا DC است. به عنوان مثال ، وقتی برق DC از یک باطری به یک مقاومت می رسد ، جریان فورا به حدی می رسد و در همان حد ثابت می ماند. وقتی جریان DC به یک سیم پیچ داده شود ، جریان به آهستگی بالا می رود. و وقتی به یک خازن داده شود جریان به سرعت بالا می رود و بعد به تدریج به صفر می رسد. و واکنش این قطعات به برق AC ، پایه فهم مدارهای آنالوگ است. آزمایشات با ترانزیستور و توجه به اینکه چطور طرز استفاده از ترانزیستور در الکترونیک دیجیتال و الکترونیک آنالوگ با هم متفاوت است. در مدارات دیجیتال، ترانزیستور به عنوان سوئیچ(کلید قطع و وصل) سریع استفاده می شود. یک تغییر ولتاژ کم به base (یکی از پایه های ترانزیستور) می تواند منجر به تغییرات شدید جریان در emitter (یکی از پایه های ترانزیستور) بشود. در وسایل آنالوگ، ترانزیستور به عنوان یک آمپلی فایر(تقویت کننده) عمل می کند. یک سیگنال کوچک در base باعث ایجاد سیگنال بزرگی از emmiter به collector می شود. بستن یک ترانزیستور به بردبورد (breadboard) و مشاهده رفتار آن با اندازه گیری ها و اسیلوسکپ باعث دانشی می شود که به هیچ روش دیگری نمی توان دریافت کرد. یک رادیو بسازید. این اولین پروژه کلاسیک برای یادگیری الکترونیک آنالوگ است. این پروژه ، باعث یادگیری طرز کار توام سیم پیچ ( coil ) و خازن است(مدار tank برای انتخاب یک ایستگاه رادیویی به کار می رود ). رادیوها معمولاً چندین تقویت کننده دارند. هر یک از آنها حداقل یک ترانزیستور دارند. همچنین دیود و بلندگو را داریم. که باید دانش آموز بداند این قطعات چطور در یک مدار آنالوگ کار می کنند. رادیو همچنین یک منبع تغذیه دارد تا برق AC را به DC تبدیل کند و یک اسیلاتور تا سیگنالهایی تولید کند تا سیگنالهای ورودی میکس(ترکیب) شود.

بیشتر الکترونیک امروزه دیجیتال شده. اما هنوز قسمتهای زیادی هست که الکترونیک آنالوگ در آنها به کار می رود.  به عنوان مثال، سنسورها ، روبوتیک ، رادیو ، اتومبیل و ارتباط از راه دور. اینها دیجیتال نیست.

فهم الکترونیک آنالوگ ، با فهم بعضی قطعات شروع می شود. به عنوان مثال، سیم پیچ(coil) ، خازن . و بعد آشنایی با اسیلوسکپ و آمپلی فایر(تقویت کننده) به عنوان عناصر پایه الکترونیک آنالوگ. در الکترونیک آنالوگ خیلی اوقات همان عناصری به کار می رود که در الکترونیک دیجیتال به کار می رود. مثل ترانزیستور. اما به روش متفاوتی این عناصر استفاده می شوند.

آموزش خازن ، سیم پیچ ، مقاومت

فهم قطعات پایه هر مدار آنالوگ (خازن ، سیم پیچ ، مقاومت ) : بهترین راه ایجاد مداری با این وسایل و مشاهده رفتار آنها در مقابل برق AC یا DC است.  به عنوان مثال ، وقتی برق DC از یک باطری به یک مقاومت می رسد ، جریان فورا به حدی می رسد و در همان حد ثابت می ماند. وقتی جریان DC به یک سیم پیچ داده شود ، جریان به آهستگی بالا می رود. و وقتی به یک خازن داده شود جریان به سرعت بالا می رود و بعد به تدریج به صفر می رسد. و همچنین ، واکنش این قطعات به برق AC ، پایه فهم مدارهای آنالوگ است.

آزمایشاتی با ترانزیستور ترتیب دهید و توجه کنید به اینکه چطور طرز استفاده از ترانزیستور در الکترونیک دیجیتال و الکترونیک آنالوگ با هم متفاوت است. در مدارات دیجیتال، ترانزیستور به عنوان سوئیچ(کلید قطع و وصل) سریع استفاده می شود. یک تغییر ولتاژ کم به base (یکی از پایه های ترانزیستور) می تواند منجر به تغییرات شدید جریان در emitter (یکی از پایه های ترانزیستور) بشود. در وسایل آنالوگ، ترانزیستور به عنوان یک آمپلی فایر(تقویت کننده) عمل می کند. یک سیگنال کوچک در base باعث ایجاد سیگنال بزرگی از emmiter به collector می شود.

breadboard transistor

breadboard transistor

بستن یک ترانزیستور به بردبورد (breadboard) و مشاهده رفتار آن با اندازه گیری ها و اسیلوسکپ باعث دانشی می شود که به هیچ روش دیگری نمی توان دریافت کرد.

یک رادیو بسازید. این اولین پروژه کلاسیک برای یادگیری الکترونیک آنالوگ است. این پروژه ، باعث یادگیری طرز کار توام سیم پیچ ( coil ) و خازن است(مدار tank  برای انتخاب یک ایستگاه رادیویی به کار می رود ). رادیوها معمولاً چندین تقویت کننده دارند. هر یک از آنها حداقل یک ترانزیستور دارند.  همچنین دیود و بلندگو را داریم. که باید دانش جو بداند این قطعات چطور در یک مدار آنالوگ کار می کنند. رادیو همچنین یک منبع تغذیه دارد تا برق AC را به DC تبدیل کند و یک اسیلاتور تا سیگنالهایی تولید کند تا سیگنالهای ورودی میکس(ترکیب) شود.

tank

ترجمه: ali_mohammad6

منبع:

http://www.ehow.com/how_7925310_begin-analog-electronics-through-projects.html

پیشنهاد میشود :

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
 • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
 • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
 • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
 • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
 • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
 • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس