مرگ رسمی فلش ادوبی

مجموعه : اخبار

صبح دیروز یعنی 9تیر شرکت ادوبی طی بیانیه اعلام کرد که برنامه معروف فلش خود را برای اندورید جیلی بین ۴٫۱ نه تنها ارائه نخواهد کرد بلکه این برنامه از بازار اندرویید به نام گوگل پلی حذف شده و دیگر به کسی اجازه نصب جدید نخواهد داد.

این خبر کنار این موضوع که فلش دیگر پشتیبانی آیپد و آِیفون، ویندوز ۸ و IE10 ویندوز فون و  سیستم های تلویزیونی را در اختیار نداشت، به معنای نابودی کامل این پلتفرم از زندگی روزمره ما است.

ادوبی که فلش را باید یکی از دلایل موفقیت خود بداند، در چند سال گذشته به خاطر مشکلات امنیتی و سنگینی فلش زیر بار فشار زیادی از طرف دیگر شرکت ها بوده است.

شرکت های دیگر مثل اپل و مایکروسافت  هر کدام به فکر جایگزینی برای فلش افتادند و دو پروژه Quicktime و Silverlight  را آغاز کردند که هر دو با اینکه امکانات خوبی داشتند مورد استفاده وسیع قرار نگرفتند (سیلورلایت البته به خاطر پشتیبانی از برنامه نویسی دات نت و دایرکت ایکس در وضعیت بهتری قرار دارد و هنوز استفاده می شود)

هر دو به فکر جایگزین بهتری افتادند: HTML5 . این تکنولوژی چون مثل فلش مال شرکت خاصی نبود و امکانات فوق العاده ای داشت مورد توجه قرار گرفت تا جایی که هر دو در صدد حذف فلش بر آمدند.

اول از همه اپل اجازه پشتیبانی فلش را در IOS نداد و بعد هم مایکروسافت اعلام کرد که در اینترنت اکسپلورر ۱۰ و ویندوز فون ها خبری از فلش نیست.

همه این ها باعث تضعبف این پلتفرم ادوبی شد و ادوبی به فکر راه چاره افتاد: اندورید!

گوگل از ادوبی حمایت کرد چون جایگزینی برای آن نداشت در ضمن خود به طور وسیع از فلش استفاده می کند (در یوتیوب) اما مشکلات فلش غیر قابل انکار بود. سنگینی بیش از حد و امنیت ضعیف را ادوبی نه توانست انکار کند و نه برطرف.

پس از شکست پلتفرم ادوبی ایر “Adobe Air” در لینوکس و حذف آن، و حذف پشتیبانی فلش در تلویزیون ها، آخرین حلقه هم تاب نیاورد و تسلیم شد.

از ۱۵ آگوست فلش از اندروید حذف شده و به پایان دوران فلش می رسیم.

شرکت ادوبی اعلام کرده که از این پس به توسعه HTML5 می پردازد و توصیه کره که توسعه دهندگان این پلتفرم را جایگزین فلش کنند.

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس