نارضایتی بازیگران سریال ساخت ایران از زبان خودشان

مجموعه : اخبار

تماشا: کارنامه بازیگرانی چون گوهر خیراندیش، فرهاد اصلانی، بهنام تشکر، بهاره رهنما، الیکا عبدالرزاقی و البته امین حیایی آنقدر پروپیمان هست که حضور این افراد در یک پروژه بتواند نوید یک فیلم خوب و آبرومند را بدهد اما سازندگان «ساخت ایران» انگار همچنان دوست دارند محمدرضا گلزار را تافته جدا بافته نگه دارند.

 

حالا با ساخته شدن سریال و مشکلاتی که به وجود آمده «قرار نبود فیلمنامه اینطوری باشد» و «از نقشم انتظار دیگری داشتم» جملاتی بود که این روزها از بازیگران این مجموعه در رسانه ها و بین اهالی هنر زیاد شنیده می شود.

بهنام تشکر: دیگر به این شکل کار نخواهم کرد

 

بهنام تشکر که بعد از بازی در مجموعه «ساختمان پزشکان» توانست اعتماد مخاطبان تلویزیونی را جلب کند، یکی از بازیگران این مجموعه است که در تایید نظر دوستانش می گوید: «من هم با نظر دوستانم کاملا موافقم و به شدت این حرف را تکرار می کنم. فیلمنامه قرار بود به سمتی دیگر برود اما وسط ماجرا در گیرودار عوض شدن نویسنده همه چیز تغییر کرد و در ادامه آنطور که باید و شاید کار پیش نرفت.»

تشکر در توضیح این مطلب اضافه کرد: «بعد از گذشت چند روز از کار، طی صحبتی که کارگردان با بازیگران داشت به شور رسیدیم و در نتیجه برای همه مشخص شد که قرار است به کدام سمت پیش برویم. با تمام این اوصاف با توجه به اینکه اول کار من با فیلمنامه محکمتری مواجه بودم، فکر می کنم لطیفی با در دست داشتن یک فیلمنامه ناقص توانست کار را جمع و جور کند.»

این بازیگر که حضورش در این مجموعه را به اندازه 3 تا فیلم سینمایی تجاری می داند، ادامه داد: «برای تهیه کننده بخش خصوصی فروش از هر چیزی مهمتر است و سازندگان برای آن ریسک می کنند. حضور امین حیایی و گلزار قبلا خیلی خوب جواب داده و فرهاد اصلانی هم با گرفتن سیمرغ بار دیگر قابلیت هایش را تثبیت کرده است. با توانایی های گوهر خیراندیش هم که همه آشنایند. به نظر من از ابتدای کار چینش این اعضا در کنار هم نشان دهنده هدف مستقیم برای فروش بود.»

تشکر در پاسخ به اینکه چرا با وجود این چینش باز هم در دیالوگ ها و پررنگ نشان دادن نقش گلزار غلو شده، اظهار کرد: «این را باید از تهیه کننده پرسید اما نباید از نظر دور داشت که گلزار هنوز تماشاگران خودش را دارد و مردم شاید به خاطر او این مجموعه را خریداری کنند.»
بهاره رهنما: من نجات یافته بودم

بهاره رهنما انگار تنها کسی است که از این بحبوحه نقش، جان سالم به در برده است. او ضمن اینکه حرف های همبازی هایش را تایید می کند، می گوید: «نقش من تنها در 5 قسمت اول کار بود و من از اول با همان فیلمنامه نوشته شده روبرو بودم و می دانستم که باید چه نقشی را بازی کنم. البته اگر غیر از این بود، اصلا آن را قبول نمی کردم چون تجربه ثابت کرده کاراکتری که قرار است بعدا معلوم شود که چه مختصاتی دارد، هیچ وقت خوب از آب در نمی آید. بازی من باید بر اساس فیلمنامه ای باشد که به آن احاطه و تسلط کافی داشته باشم و خوشبختانه در این مجموعه خشایار الوند قبلا نقش مرا کامل نوشته بود. فکر می کنم در این پروژه من تنها نقش نجات یافته بودم که درگیر تنش و دغدغه های ادامه کار نشد. زمانی که بازی در این سریال به من پیشنهاد شد من درگیر تمرین های تئاترم بودم و از اول به آقای لطیفی گفتم که نمی توانم به خارج از کشور بیایم. به همین خاطر در 5 قسمت اول، کار من تمام شد و نجات یافته لقب گرفتم.»

 

 

امین حیایی: فقط به فروش فکر می کردند

 

امین حیایی که شاید بیش از هر بازیگر دیگری در کنار محمدرضا گلزار ایفای نقش کرده این بار خیلی از حضورش در این کار راضی نیست. جالب اینکه او یکی از نقش های اصلی کار را عهده دار است اما انگار خیلی هم خودش رضایتی ندارد.

او ضمن اشاره به رغبتش برای بازی نقش «غلامحسین» از حس نارضایتی اش در اواخر کار گفت. او در مصاحبه با ما گفته بود: «اواخر فیلمبرداری «ساخت ایران» احساس کردم دارم آسیب می بینم. چون کار زیاد بود و همه فقط به فروش فیلم فکر می کردند. به همین خاطر بخش هنری کار تقریبا نادیده گرفته شد. بازی ها آنطور که باید پیش نمی رفت و اتفاق هایی که ما امیدوار بودیم بیفتد، دیگر نیفتاد.»
عبدالرزاقی: کار روتین همین است

 

الیکا عبدالرزاقی هم درباره این سریال می گوید: «دلخوری از آن نوعی که دوستانم می گویند برای من اتفاق نیفتاد چون شاید من تجربه کار روتین را قبلا داشتم و می دانستم که این کار چه مشکلاتی دارد. از اول هم قرارداد بدون متن امضا کرده بودم، آمادگی هر اتفاقی را داشتم. از اول قرار بود خانم خیراندیش و من نقش های اصلی داستان باشیم اما ماجرا طوری شد که در نهایت مسیر قصه به جایی رفت که من هم از آن بی خبر بودم. قصه ای که اول قرار بود روایت شود گره گشایی به دست من و مادرم انجام می شد و در ادامه امین حیایی آخر قصه عاشق دخترک می شود و پایان خوشی پیدا می کند اما نمی دانم چه شد که همه چیز یکباره تغییر کرد. این تغییرات در شرایطی که ما با محدودیت های زیادی روبرو بودیم خیلی عجیب نبود.»

بازیگر پرفروش رسانه های تصویری گفت: «وقتی قرار شد من در فیلم بازی کنم تهیه کننده ها خیلی راضی نبودند اما این اتفاق افتاد. البته به ادامه کار منجر نشد اما من نگاه خوشبینانه ای دارم و می گویم وقتی که آنجا همه امکانات برای ما فراهم بود اما فرصت بازی گرفته شد یک تهیه کننده هم نمی آید پولش را صرف بازیگری کند که قرار نیست نقش چندانی داشته باشد. البته خانم خیراندیش حق دارند ناراحت باشند. ایشان سفرشان را به امریکا کنسل کردند و با اصرار عوامل به ایران برگشتند و طبیعتا در حقشان کمی اجحاف شد. به هر حال من هم بدم نمی آید بدانم چرا همه چیز یک دفعه عوض شد!»
فرهاد اصلانی: از کلیت کار رضایت ندارم

 

فرهاد اصلانی بازیگر نقش باقری در «ساخت ایران» که بعد از حضور موفقش در سی امین دوره جشنواره فیلم فجر همه منتظر بودند ببینند در این مجموعه چگونه ظاهر خواهد شد، انگار دل خوشی از این تجربه ندارد.

او درباره نقشش به شبکه ایران گفته بود: «کار من در این مجموعه در اردیبهشت ماه تمام شد. اما توزیع فصل اول این مجموعه همچنان ادامه دارد. از کلیت کار رضایت ندارم و اطلاعی هم از اینکه آیا این کار بناست ادامه یابد یا خیر ندارم. من زودتر از همه کارم در این مجموعه تمام شد. طی حضور در این پروژه کوشیدم اجرای متفاوتی داشته باشم و بازی خوبی ارائه دهم اما حاصل کار چنان که باید نشد.»

این بازیگر فیلمنامه را دلیل اصلی روند نزولی کار می داند و می گوید: «متاسفانه اغتشاشاتی که در بحث متن و فیلمنامه کار پیش آمد، موجب شد کیفیت کار نزول کند. همانطور که می دانید نویسنده اولیه کار یعنی خشایار الوند،بعد از مدتی از همکاری انصراف داد و نویسنده بعدی یعنی آرش قادری هم انگیزه لازم برای کار را نداشت و تنها به دنبال انجام وظیفه بود. در هر صورت یکی از پارامترهای این کار بحث فروش محصول بود و کارکرد این دوستان هم کمک به همین جریان فروش بود.»
از این به بعد تا فیلمنامه را کامل نخوانم بازی نمی کنم

بهنام تشکر درباره مهمترین تجربه ای که بعد از بازی در این سریال به دست آورده می گوید: «از این به بعد هر فیلمنامه ای که به دستم برسد، از اول تا قسمت آخر می خوانم و بعد بازی می کنم. دیگر به این شکل که اول شروع کنیم، بعدا ببینیم چه می شود، کار نخواهم کرد. در آینده اگر باز هم چنین کاری را قبول کنم، حتما با دوستان نویسنده ای خواهد بود که قبلا با آنها کار کرده ام و به آنها اعتماد دارم. افرادی مثل محراب و پیمان قاسم خانی یا خشایار الوند که واقعا نقش را برای همان بازیگر می نویسند.»

بازیگر نقش دکتر کوروش افشار جم در سریال «ساخت ایران» ادامه می دهد: «فیلمنامه بعد از این حرف اول من است و به شدت معتقدم نقش باید عین فیلمنامه پیش برود. به نظر من وسعت حضور مهم نیست. درست بودن حضور در یک فیلم مهمتر است. البته من به تهیه کنندگان حق می دهم که به فکر فروش باشند ولی همیشه هم این حق را برای آنها قائل نیستم. مردم وقتی به من می گویند «دکتر یک دفعه کجا رفت» و من جوابی برایشان ندارم، جزو همین وقت هاست!»

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس