نکاتی برای داشتن ورودی زیبا برای اتاق‌

مجموعه : دکوراسیون
تا به حال فکر کرده‌اید که چرا وارد شدن به برخی فضاها را دوست دارید و برخی دیگر از فضاها را نمی‌پسندید. هرچقدر هم فضای درون یک ساختمان زیبا و دوست‌داشتنی باشد اما یک ورودی نامناسب و ناهماهنگ از علاقه شما به آن فضا می‌کاهد و برعکس.

فرض کنید که برای یک شام قصد دارید یک رستوران خوب و جدید را امتحان کنید، اگر شرایط از لحاظ قیمت و نوع غذاها یکسان باشد تا چه حد نمای ورودی آن رستوران‌ها در تصمیم‌گیری شما موثر است؟

هرچقدر هم فضای درون یک ساختمان زیبا و دوست‌داشتنی باشد اما یک ورودی نامناسب و ناهماهنگ از علاقه شما به آن فضا می‌کاهد و برعکس، چنانچه هنگام وارد شدن به یک فضا حس خوبی داشته باشید تاثیر بسیار مثبتی روی دید شما نسبت به کل فضا خواهد داشت.

ورودی یعنی معرفی

به‌طور معمول همه ما برخوردهای اول‌مان را خوب به‌خاطر داریم، از جمله برخورد با دوستان‌مان برای نخستین‌بار، روز اول کلاس‌هایی که رفته‌ایم و لحظه ورودمان به فضاهای مختلف. ورودی یک ساختمان هم حکم نخستین برخورد با دوستان‌مان را دارد زیرا معمولا یک فضا را با ورودی‌اش به‌خاطر می‌آوریم. بنابراین چنانچه قصد طراحی ورودی فضایی را دارید یا می‌خواهید آن را بهبود ببخشید، بهتر است حتما به چند مورد توجه داشته باشید:

چرا پله مهم است؟

از آنجایی که ورودی عنصری برای ایجاد تمایز بین محیط درون و بیرون به شمار می‌رود، به نوبه‌خود باید خاص و متمایز از سایر قسمت‌های ساختمان باشد. این تمایز می‌تواند با اختلاف رنگ، سطح، بافت و… ایجاد شود. با افزودن یک قوس به بالای سردرها می‌توانیم ورودی را متمایز کنیم. هر چه این قوس بلندتر باشد به فضا شکوه و جلال می‌بخشد و هر چه کوتاه‌تر باشد صمیمانه و دوستانه‌تر است. بهترین عنصر برای ایجاد تمایز، پله است. پله‌ها به‌علت ایجاد اختلاف سطح میان فضای بیرون و درون از ورود مستقیم به فضا جلوگیری کرده و باعث حفظ بهداشت محیط می‌شوند. نکته مهم در مورد پله‌ها این است که زاویه دید ایجاد می‌کنند و نگاه را از پایین به بالا می‌برند گویی که از یک فضای تحتانی وارد یک فضای فوقانی می‌شوید از این‌رو استفاده از پله در ورودی‌ها گزینه مناسبی است که اگر با تقعر نیز همراه شود، دعوت‌کنندگی ورودی را چند برابر می‌کند.

خاص باشید و محفوظ

در اکثر ساختمان‌ها علاوه بر ورودی اصلی یک ورودی داخلی نیز وجود دارد که نقش تقسیم‌کننده فضای داخلی را ایفا می‌کند.

در این قسمت از فضای داخلی است که مسئله حجاب مطرح می‌شود. این قسمت باید به‌گونه‌ای طراحی شود که حریم خصوصی ساکنان را حفظ کند.

علاوه بر این‌که ورودی باید هماهنگ با کل ساختمان بوده و از قوانین آن تبعیت کند، به نوبه‌خود نقطه تاکیدی در نمای ساختمان به شمار می‌رود.

محور تقارن بودن یک ورودی یا قرار دادن آن در کنج ساختمان حالت تاکیدی دارد. محور اصلی، مهم‌ترین جایی است که چشم به آن توجه می‌کند به همین علت است که در معماری ایران از اعداد فرد استفاده می‌شود، مانند تعداد قوس‌ها که فرد بوده و قوس میانی بلندترین آن‌هاست و تاکید روی آن است.

خوش آمدید!

دعوت کنندگی ورودی از نکات بارز آن است به این صورت که ورودی در زاویه دید قرار گرفته و موجودیت خود را در یک نما نشان می‌دهد. ایجاد تقعر در ورودی بیشترین تاثیر را روی بیننده دارد مانند ۲ دست باز که فرد را در آغوش می‌کشد که در اصطلاح معماری به این تقعرها بیا در آغوشم گفته می‌شود به همین دلیل است که برای ایجاد حس دعوت کنندگی از فرم‌های نیمه استوانه استفاده می‌شود. درحالی‌که ورودی‌های محدب به‌طور عکس عمل کرده و فرد را وادار به گذشتن از کنار آن می‌کند. برای مثال اگر فرم نگهبانی یک مجموعه حالت مقعر داشته باشد به این مفهوم است که شما می‌توانید از نگهبان کمک بگیرید در غیر این صورت احساس می‌کنید که باید از کنار آن عبور کنید. البته باید توجه داشته باشید که همه ساختمان‌ها احتیاج به این دعوت کنندگی ندارند و حتی گاهی لازم است که یک ورودی مشخص نباشد یعنی فرد قرار نیست بداند که به‌طور دقیق از کجا باید وارد محیط شود، مثل مکان‌های حفاظت شده و امنیتی. این دسته از ورودی‌ها به‌طور معمول یکطرفه هستند، یعنی از یک سمت وارد شده و از سویی دیگر خارج می‌شوید.

 

وقتی سردرگمی یک حسن است

در یک محیط مسکونی نیز در ورودی اتاق‌های خواب و سرویس‌ها به‌گونه‌ای طراحی می‌شود که بیشترین حریم شخصی و کمترین دید به سالن و مهمان‌خانه را داشته باشد و به عبارتی تاکیدی روی این قبیل ورودی‌ها نمی‌شود.

از سویی دیگر برخی از مکان‌ها از جمله اماکن تجاری، رستوران‌ها و مساجد احتیاج به ورودی‌هایی با تاکید قوی و خاص دارند.

این ورودی‌ها تمامی نگاه‌ها را به‌خود معطوف کرده و افراد را به داخل دعوت می‌کنند. این تاکید به راحتی با ایجاد اختلاف سطح، استفاده از تزئینات خاص، متریال متفاوت از نما، رنگ، بافت و نورپردازی قابل دسترسی است.

در مکان‌های عمومی مانند مراکز خرید و پاساژها یک مقدار سردرگمی در پیدا‌کردن ورودی و حتی خروجی یک نوع امتیاز محسوب می‌شود زیرا افراد را وادار به چرخیدن در فضا و دیدن تمامی فروشگاه‌ها می‌کند.

ایجاد تقعر به وسیله آینه‌کاری خاص و منحصر به فرد بودن ورودی است. همه عنصر‌ها دعوت به درون ساختمان می‌کند و فرد به‌طور ناخودآگاه چشمش به سمت ورودی کشیده می‌شود.

نقطه تاکید روی سقف و کف برای ایجاد مکث و توقف در لابی طراحی شده است که افرادی را که وارد فضا می‌شوند به سمت آسانسورها دعوت می‌کند.

ایجاد نقطه تاکید روی ورودی در کنج ساختمان که این حس را در بیننده ایجاد می‌کند که در مرکز تقارن واقع شده است.

پیشنهاد میشود :

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس