مروری بر سنترفا

نکته های مهم و طلایی برای خرید تلویزیون LED

مجموعه : سخت افزار

نکته های طلایی برای خرید تلویزیون های LED

امروزه تلویزیون های ” LED ” به نسل پیشروی تلویزیون های موجود در بازار جهانی تبدیل شده اند و بازار فروش تلویزیون در داخل کشور ما نیز متاثر از بازار جهانی با حجم زیادی از تلویزیون های ” LED ” از شرکتهای مختلف رو به رو شده است.
زمانی که شما به یک مغازه فروش لوازم صوتی و تصویری وارد می شوید با تعداد زیادی از مدلهای تلویزیون در اشکال و اندازه های مختلف و با توانایی های مختلف رو به رو می شوید که تصمیم گیری برای شما بسیار سخت خواهد کرد. در این مطلب قصد داریم تا شما را با نکاتی کلی برای خرید یک تلویزیون ” LED ” مناسب و آزمایشاتی که می توانید در مغازه برای اطمینان از کیفیت تلویزیون انجام دهید ٱشنا کنیم.

 

 

ـ یکی از اولین نکات مهم و قابل توجه در زمان خرید این است که باید به خروجی ویدئویی تلویزیون و کیفیت پخش تصاویر آن بر حسب پیکسل دقت کنید. داشت یک خروجی ” HDMI ” و کیفیت پخش ۱۰۸۰ پیکسل یکی از نکات مهم در زمینه این تلویزیون ها است. فراموش نکیند که این وضوح یکی از بهترین وضوح ها برای این گونه از تلویزیون ها است.

 

ـ تلویزیون ها دارای حالتهای پخش مختلف برای شرایط متفاوت است . پخش خانگی ، پخش سینمایی از جمله این حالات است. اگر بتوانید تلویزیون خود را بر روی حالت پخش سینمایی با حالت ” THX ” می توانید یکی از بهترین کیفیت تصویرها را داشته باشید.

 

 

ـ در زمان خرید به میزان نور منتشره از سیستم خود دقت کنید و امتحان کنید که آیا در زمانی که سیستم در حال فعالیت است می توانید تصویر خود را در درون صفحه نمایش ببینید یا خیر.

 

 

اندازه صفحه نمایش (Screen Size) با واحد اینچ از گوشه پایین سمت چپ تا گوشه بالا سمت راست به صورت مورب اندازه گیری می شود. سایزهای موجود برای خرید بین ۱۵ تا ۳۰ اینچ می باشند. معمول ترین اندازه برای کامپیوترهای رومیزی بین ۱۹ تا ۲۲ اینچ می باشد. همچنین خرید مدل هایی با اندازه های بزرگتر نیز خیلی غیر معمول نیست.

 

انتخاب سایزهای بزرگتر معمولا بدین معناست که شما فضای بیشتری در روی میز کار خود دارید. شما در نهایت ممکن است قادر به مشاهده پنجره های باز متعدد در یک خط در مانیتورتان باشید. با این حال مانیتور های بزرگ فضای بیشتری را می طلبند و همچنین گران تر نیز هستند.

 

 

نسبت ابعاد

 

نسبت ابعاد (Aspect Ratio) تعداد نسبی پیکسل ها از افقی به عمودی را در نمایش، توصیف می کند. مانیتورهای CRT استاندارد معمولا به شکل مربع با نسبت ابعاد ۴:۳ می باشند. امروزه شما با مدلی دیگر از مانیتورها با نام Wide Screen (مانیتورهای عریض) روبرو هستید که دارای نسبت ابعاد بالای ۱۶:۹ یا ۱۶:۱۰ مثل صفحه نمایش سینما می باشند که HD (مخفف High Definition یا کیفیت بالا) نامیده می شوند.

 

 

اگر شما فیلم های DVD را بر روی کامپیوترتان تماشا می کنید، می توانید با استفاده یک مانیتور با صفحه نمایش عریض، نوار سیاه کنار فیلم ها را تا لبه صفحه نمایشتان بکشید و آن ها را به حداقل برسانید. نسبت های عریض نیز راحت ترین راه حل برای مشاهده پنجره های متعدد به صورت کنار هم و موازی هستند. شاید بتوان گفت تنها دلیلی که ممکن است به خاطر آن نسبت ۴:۳ را برای ابعاد مانیتورتان ترجیح دهید، نداشتن فضای کافی بر روی میز برای قرار دادن مانیتورهای عریض تر است.

 

 

رزولیشن (وضوح نمایش)

 

منظور از وضوح نمایش یا رزولیشن (Resolution) تعداد پیکسل هایی است که به صورت افقی و عمودی نمایش داده می شود. با توجه به ماهیت تکنولوژی LCD،‏ Flatscreen ها فقط دارای رزولیشن بهینه یا اصلی می باشند. از این رو می توان گفت که رزولیشن اصلی آن ها (Native Resolution)، همان تعداد کلی پیکسل های افقی و عمودی کنونی می باشد.

 

 

بر خلاف مانیتورهای CRT، استفاده از یک وضوح پایین تر از وضوح اصلی در یک مانیتور صفحه تخت، منجر به ایجاد تصاویر به شکل تیره تر و یا بد شکل تر می شود. از این رو این مسئله بسیار مهم است که از اول مانیتوری را با رزولیشن اصلی مناسب و خوب انتخاب کنید؛ چون دیگر نمی توانید آن را تغییر دهید. مگر اینکه از دست دادن کیفیت برای شما اهمیتی نداشته باشد.

 

 

رزولیشن بالا منجر به ایجاد تصاویر واضح تر و جذاب تر می شود و البته فضای بیشتری را برای قرار گیری بر روی میز شما می طلبد. اگر شما به تماشای فیلم و یا انجام کارهای زیاد با هم در یک زمان علاقه دارید، این نوع مانیتورها می تواند برای تان مناسب باشد. از سوی دیگر، در این نوع وضوح، متن ها کوچک تر خواهند شد و خواندن آن ها سخت تر می شود. بنابراین اگر مشکل بینایی دارید، بهتر از خرید مانیتورهایی با وضوح بالا خودداری کنید.

 

 

نسبت کنتراست

نسبت کنتراست یا همان Contrast Ratio تفاوت مقدار و یا نسبت میانی بین روشنایی و یا تیرگی است که یک مانیتور LCD می تواند نمایش دهد. نسبت کنتراست های بالاتر برابر با سفیدی و یا تیرگی ییشتر و همراه با مقدارهای خاکستری بیشتر میان آن ها را است. بهترین نسبت کنتراستی که می توانید داشته باشید ۱۰۰۰:۱ است.

 

توصیف نسبت کنتراست کاری دشوار است. شما به راحتی نمی توانید مقدارهای بین تولیدکنندگان متفاوت را مقایسه کنید. همچنین گاهی اوقات شما کنتراست های پویا را خواهید دید که مانند نسبت کنتراست های نیستند و ممکن است فریبنده باشند.

 

 

روشنایی

 

 

مانیتورهای LCD توسط تعدادی BackLight روشن می شوند. روشنایی در واحد کاندلا در متر مربع (cd/m2) محاسبه می شود. برای مثال میزان روشنایی یک مانیتور اگر ۳۰۰ cd/m2 باشد، روشنایی آن زیاد خواهد بود و برای تماشای فیلم ها یا بازی کردن با کامیپوتر مطلوب و مناسب می باشد. برای محیط کار و یا جستجوها یک مانیتور با مقدار روشنایی ۲۰۰ تا ۲۵۰ cd/m2 هم خوب است.

 

زاویه دید

 

 

هر چقدر که زاویه دید مانیتور بالاتر باشد، افرادی که از اطراف به مانیتور نگاه می کنند، بهتر می توانند صفحه را تماشا کنند. در مقایسه با CRT ها، مانیتورهای LCD دارای یک زاویه دید محدود می باشند. با این حال این ویژگی فقط جنبه جالب بودن دارد. اما در صورتی که همیشه در مقابل مانیتور می نشینید، می توانید این مورد را نادیده بگیرید.

 

 

پورت های اتصال

 

در مورد یک مانیتور فقط بحث نمایش آن نیست. یک مانیتور نیاز داری که به یک کامپیوتر و احتمالا دستگاه های دیگر متصل شود. با این حال شما باید بدانید که چه نوع پورتی نیاز دارید و باید مطمئن شوید که مانیتور آن را دارد. مهمتر از همه این که باید بررسی کنید که کارت گرافیک شما کدام روش اتصال را پشتیبانی می کند.

 

 

در زیر می توانید بازبینی مختصری از معمول ترین پورت های اتصال را ببینید :

 

 

* DisplayPort

 

آخرین رابط نمایش دیجیتال که تولید آن از سال ۲۰۰۸ شروع شد.

 

* HDMI

 

رابط چند رسانه ای/صوتی و تصویری دیجیتالی با کیفیت بالا که از سال ۲۰۰۳ تولید شده است (High-Definition Multimedia Interface).

 

* DVI

 

اولین رابط تصویری دیجیتال که تولید آن از سال ۱۹۹۹ برای جایگزین شدن به جای VGA آغاز شد (Digital Video Interface).

 

* VGA

 

اولین روش اتصال آنالوگ که برای اولین بار در سال ۱۹۸۷ تولید شد (Video Graphics Array).
علاوه بر این ها شما می توانید اتصالاتی مانند کامپوزیت، Video Component و یا S-video پیدا کنید.

 

 

 

به طور خلاصه شما باید ابتدا اندازه، نسبت ابعاد و رزولیشن مورد نظرتان را انتخاب کنید. این ویژگی های باید نیازهای شما را تامین کنید. در مرحله بعد شما می توانید تمام مدل های موجود را برای مقایسه ویژگی های بیشتر مانند نسبت کنتراست، روشنایی و پورت ها انتخاب کنید. در آخر هم قیمت تصمیم خواهد گرفت که شما کدام مدل را انتخاب کنید!! همچنین می توانید از ایـن مقـالـه برای انتخاب کارت گرافیکی و آشنایی با ارتباطات میان کارت گرافیک و مانیتور برای انتخاب بهتر، استفاده کنید

 

 

 

 

 Www.3enterfa.Com

پیشنهاد میشود :

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس