نگاهی گذرا به قابلیت های جدید آیفون ۵

مجموعه : بررسی موبایل

کمپانی اپل با پرده برداری از روی آخرین طرح خود یعنی آیفون ۵ تمامی کاربران موبایل را به وجد آورده، چرا که این موبایل فوق پیشرفته دارای یکسری قابلیت های جدید و متفاوت تری در مقایسه با دیگر گوشی های موجود در بازار است. در اینجا به بررسی تفاوت های این گوشی با گوشی های پیشین می پردازیم و این مقاله می تواند به شما کمک کند تا بتوانید از این قابلیت های جدید سر در آورید!

طراحی جدید یکی از اولین تفاوت هایی است که این گوشی با گوشی های دیگر دارد، همان طور که تا به حال دیده اید آیفون هایی چون ۳GS و ۴S چندان تفاوتی با نسل های پیشین خود نداشته اند و از لحاظ شکل ظاهری مشابه همان گوشی ها طراحی شده اند. به همین خاطر بیشتر کاربران انتظار داشتند کمپانی اپل در تلاش باشد تا شکل ظاهری آیفون ۵ را به طور کامل تغییر داده و محصول بسیار جدید و متنوع تری را به بازار عرضه کند، تا به حال هم هر نمونه ای که از این موبایل جدید دیده شد کمی بلند تر و باریک تر از آیفون های پیشین بوده. علاوه بر این جنس پشت آیفون ۵ از نوع آلومینیوم و پلاستیک ساخته شده که کمپانی تلاش کرده رنگ این حاشیه پلاستیکی با رنگ روی صفحه گوشی هم رنگ شود. به طور حتم می توان پیش بینی کرد این محصول نیز همانند دیگر محصولات آیفون عده ای طرفدار و عده ای مخالف خواهد داشت.
دومین تفاوت این موبایل با آیفون های قدیمی تر اندازه بزرگ تر صفحه نمایش آن است، البته اگر از ابتدای تولید گوشی های آیفون تا به حال بررسی کنیم، هر گوشی جدید تولید شده توسط کمپانی دارای صفحه نمایش بزرگ تری در مقایسه با محصول قبلی خود بوده. به همین منظور با بلندتر شدن سایز صفحه نمایش، مقدار رزولوشن صفحه نمایش نیز تغییر کرده و با کیفیت تر شده. بنابر این برنامه هایی که برای آیفون های پیشین نوشته شده اند لازم است برای این گوشی جدید دوباره نوشته شوند، تا بتوانند به درستی در صفحه نمایش بزرگ تر نمایش داده شوند. در کل می توان گفت صفحه نمایش آیفون ۵ بزرگ تر و پهن تر از صفحه نمایش گوشی های پیشین ساخته شده است.
یکی دیگر از عمده تفاوت های این گوشی با گوشی های دیگر پردازشگر A۶ آن است، هر چند کمپانی اپل به طور مستقیم اطلاعاتی در زمینه پردازشگر آیفون ۵ ارائه نداده. تنها اطلاعاتی که در این زمینه در دسترس قرار گرفته عکسی از پردازشگر سیلیکون این گوشی است، که بر اساس این عکس می توان گفت این پردازشگر از نوع پردازشگر های A۶ طراحی شده. به هر صورت خیلی از کاربران تا چند هفته گذشته پیش بینی می کردند که پردازشگر آیفون ۵ همانند آی پد و از نوع A۵x خواهد بود، در حالی که با نمایش این عکس تمامی تصورات به کلی تغییر کرد.
تمام گجت های تولید شده توسط کمپانی اپل دارای پورت ۳۰ تایی جهت شارژ شدن هستند، این را می توان در آیفون ها و آی پد ها مشاهده کرد، البته این پورت ها برای جا به جایی اطلاعات به این گجت ها نیز مورد استفاده قرار می گیرند. تا به حال خیلی از منتقدان اپل را برای تغییر ندادن چنین پورتی از زمان تولید اولین گوشی تا به حال مورد انتقاد قرار دادند، به همین منظور کمپانی اپل در صدد برآمد تا در گوشی جدید آیفون مدل این پورت را تغییر دهد. به منظور ایجاد این تغییر گوشی های آیفون ۵ دارای پورت ۹ تایی هستند، با وجود این شما نمی توانید کابل های متداول مورد استفاده microUSB را به این گوشی ها متصل کرده و کار جا به جایی اطلاعات را انجام دهید، چرا که چنین کابل هایی با پورت آیفون ۵ هم خوانی ندارند.
حتماً تا به حال با نام LTE برخورد داشته اید، یا اگر هم نداشته اید بد نیست بدانید LTE نوعی استاندارد است که کار با موبایل را برای ما آسان تر کرده. با کمک این استاندارد شما اطلاعات را از روی اینترنت دانلود یا روی اینترنت آپلود می کنید، هر چند سرعت این نقل و انتقال به قدری سریع است که باور آن دشوار است. کمپانی اپل در سال گذشته در تلاش بود از چنین استانداردی در گوشی های خود استفاده نکند، ولی با تغییر نظر این کمپانی گوشی های جدید اپل ۵ دارای استاندارد های LTE به منظور جابه جا کردن اطلاعات است. این را هم باید اضافه کرد که این استاندارد بیشتر برای شبکه هایی مورد استفاده قرار می گیرد که با استاندارد LTE و با سرعت ۴G کار می کنند.
یکی دیگر از مطرح ترین تکنولوژی هایی که در حال حاضر در بسیاری از نقاط دنیا مورد بحث و بررسی قرار دارد، تکنولوژی NFC است، به همین منظور اپل در گوشی های آیفون ۵ چیپ مورد نیاز برای استفاده از تکنولوژی NFC را قرار داده. در حقیقت تکنولوژی NFC به منظور ارسال و دریافت مطالب از طریق امواج رادیویی مورد استفاده قرار می گیرد، به طور مثال شما می توانید با قرار دادن اطلاعات کارت پولتان درون گوشی، در هر مکانی که نیاز بود پول پرداخت کنید، با روشن کردن NFC گوشی تان کار نقل و انتقال را به سادگی انجام می دهد. هر چند استفاده از این تکنولوژی آنچنان که باید باب نشده، ولی پیش بینی می شود در آینده ای نزدیک اکثر مکان ها به این تکنولوژی مجهز شوند و با کمک آن انجام کارها آسان تر شود.
یکی دیگر از تغییرات گوشی های جدید در مقایسه با مدل های قدیمی تر به همراه داشتن دوربین های بهتر است، البته باید این را هم اضافه کنم که دوربین اصلی گوشی که در قسمت پشت آن قرار دارد دارای تفاوت چندانی با گوشی های ۴S نیست. ولی دوربین قرار داده شده در قسمت جلوی این موبایل بسیار پیشرفته تر و بهتر از دوربین های قدیمی تر ساخته شده. چرا که تا به حال از دوربین های معمولی از نوع VGA در گوشی های اپل استفاده می شده، ولی این دوربین ها جای خود را به دوربین های ۷۲۰P که قابلیت ذخیره سازی ویدئو ها از نوع HD را هم دارند، داده اند.
نوبتی هم باشد نوبت به سیمکارت مورد استفاده در این گوشی ها می رسد، در آیفون جدید از استاندارد به روز تر Nano برای سیمکارت استفاده شده. هر چند کمتر گوشی ای در حال حاضر از چنین تکنولوژی برای سیمکارت اش استفاده کرده، به همین منظور اپل برای پیشی گرفتن در صحنه رقابت از دیگر رقبای خود آیفون ۵ را به چنین تکنولوژی مجهز کرده. این را هم باید اضافه کرد که تکنولوژی سیمکارت های Nano اندازه سیمکارت را بسیار کوچک تر از تکنولوژی سیمکارت های Micro کرده، ولی بیشتر گوشی ها و سیمکارت ها به این تکنولوژی قدیمی تر سازگار تر هستند و براحتی با آنها کار می کنند. یکی از کوچک ترین مزیت های این تغییر بیشتر شدن فضای داخل گوشی جهت استفاده برای مصارف دیگر است، به طور مثال کمپانی سازنده می تواند پورت های جانبی بیشتری برای گوشی اش طراحی کند.
از دیگر تغییرات این گوشی فوق مدرن با گوشی های دیگر بزرگ تر شدن اندازه باتری آن را می توان گفت، به خاطر همین بزرگ شدن ظرفیت این باتری به ۱۴۴۰mAH تغییر یافته، در حالی که ظرفیت باتری های ۴S تنها ۱۴۳۰mAH طراحی شده. این یعنی گوشی آیفون ۵ برای مدت یک روز کامل می تواند برای شما کار کند، بدون این که نیاز باشد آن را دوباره شارژ کنید.
و در نهایت جدید ترین سیستم عامل iOS ۶ که دارای برنامه های هوشمند تری از جمله Siri، Facebook integration، برنامه نقشه یابی جدید تر و Face Time هستند. این سیستم عامل فوق پیشرفته ترین سیستم عاملی است که اپل تا به حال طراحی کرده است.

پیشنهاد میشود :

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس