مروری بر سنترفا

چندین راه برای داشتن رابطه صمیمی و پایدار

مجموعه : بعد از ازدواج

زندگی خانوادگی در گذر قرن‌ها کم‌کم دچار تغییراتی شده و متناسب با این تحولات، شکل و شمایل رابطه میان زن و مرد در خانواده نیز کم وبیش تغییر کرده است. در خانواده سنتی کمتر عنصر عشق و علاقه رمانتیک زن و مرد به هم به عنوان یکی از عناصر اصلی و مهم در ازدواج و تشکیل خانواده مورد توجه قرار گرفته است.

 در سنت ایرانی، خانواده پسر برای ازدواج به دنبال دختری می‌گردد که از خانواده‌ای خوشنام باشد و فوت و فن خانه‌داری و شوهرداری را خوب بداند و در مقابل، خانواده دختران به خواستگاری جواب مثبت می‌دهند که خانواده‌دار باشد و مهم‌تر از آن بتواند از پس مدیریت یک زندگی مستقل بر بیاید.

در واقع ازدواج سنتی بیشتر به معنای برقراری پیوند میان دو خانواده است تا دو فرد و طبعا در این نوع ازدواج، رابطه میان زن و مرد کمتر رابطه عاشقانه به معنای امروزی آن خواهد بود و انتظار هم نمی‌رود چنین باشد.

رابطه زن و شوهر در این نوع خانواده، رابطه میان زن و مردی است که هر یک در زندگی نقشی را به عهده گرفته‌اند و متعهدند با مسئولیت‌پذیری و فداکاری نقش‌شان را بخوبی ایفا کنند. در این شکل از رابطه ممکن است صمیمیت فردی میان زن و مرد کمتر باشد و ابراز عشق و علاقه میان‌شان کمتر به‌طور صریح و بی‌واسطه صورت گیرد. اما رابطه زن و شوهری در این شکل پایدار و با دوام است. زن و مرد در این نوع از خانواده سال‌های سال کنار هم زندگی می‌کنند، مصائب زندگی را تاب می‌آورند و سعی می‌کنند نقش‌شان را بخوبی ایفا کنند.

در دهه‌های اخیر شکلی از خانواده در نقاط مختلف جهان و از جمله ایران رواج یافته است که در آن معیار و ملاک اصلی تشکیل خانواده، عشقی دانسته می‌شود که قبل از ازدواج میان زن و مرد شکل می‌گیرد. عشقی با سویه‌های رمانتیک که تماشای فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی نیز آن را تشویق و تبلیغ می‌کند.

در خانواده‌ای که بر پایه عشق رمانتیک شکل می‌گیرد، بر خلاف نوع قبلی خانواده، پیوند میان دو فرد برقرار می‌شود و نه لزوما دو خانواده. زندگی این نوع از خانواده‌ها براساس علاقه فردی مفرط شکل گرفته و به همین دلیل زن و مرد در این نوع از خانواده‌ها نیاز دارند همواره از این موضوع اطمینان خاطر یابند که علاقه اولیه در همه ادوار زندگی تداوم دارد. رابطه بین زن و مرد در این نوع خانواده صمیمی‌تر و نزدیک‌تر است و زن و شوهر انتظارات عاطفی بسیاری از طرف مقابل خود دارند.

این انتظارات فراوان عاطفی، زندگی خانوادگی را شیرین و هیجان‌انگیزتر می‌کند، اما به همان اندازه موجب شکنندگی هر چه بیشتر رابطه نیز می‌شود. چرا که انتظارات فراوان عاطفی ممکن است به دلایل مختلف به طور کامل پاسخ داده نشوند و این شاید به معنای پایان رابطه باشد.

پیشنهاد میشود :

 • ازدواج‌های مادربزرگی!
 • فرستادن دیدگاه


  عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


  آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس