چگونه قد کودکمان را محاسبه کنیم؟

مجموعه : بچه داری

یک فوق تخصص غدد گفت: ورزش‌های کششی مانند بارفیکس و والبیال نیز برای افزایش قد مفید هستند و می‌توانند موجب تحریک صفحات رشد شوند ولی تاثیر این ورزش‌ها به میزانی نیست که مردم تصور می‌کنند.

دکتر بهمن قادریان اظهار کرد: عوامل مختلفی بر افزایش قد موثر هستند. افزایش قد در اثر غضروف‌های رشدی است که در انتهای همه استخوان‌ها قرار دارد. صفحات رشد، کانون استخوان سازی هستند و موجب رشد استخوان می‌شوند و در اثر رشد استخوان نیز، قد افزایش می‌یابد.

وی افزود: صفحات رشد یک یا دو سال پس از سن بلوغ بسته می‌شوند و افزایش قد پس از آن رخ نمی‌دهد؛ به همین دلیل بلوغ زودرس می‌تواند در کوتاهی قد موثر باشد…

قادریان تصریح کرد: هورمون‌ رشد که از غده هیپوفیز ترشح می‌شود، هومون‌های تیروئیدی و مواد غذایی از عواملی هستند که بر افزایش قد موثر هستند.

وی تصریح کرد: ژنتیک مهم‌ترین عامل در افزایش قد است. اگر فردی از لحاظ ژنتیکی کوتاه قد باشد نمی‌توان با تغذیه یا روش‌های دیگر موجب افزایش قد او شد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شاپور اهواز گفت:‌ می‌توان قد را از لحاظ ژنتیکی محاسبه کرد. به عنوان مثال قد دختران، از فرمول قد پدر به علاوه قد مادر تقسیم بر دو به علاوه ۶٫۵ محاسبه می‌شود.

وی ادامه داد: برخی از ویتامین‌ها، پروتئین‌ها، کلسیم و روی در رشد موثر است و اگر فردی دچار کمبود این مواد غذایی باشد، کوتاه قد می‌شود ولی مصرف بیش از حد این مواد نیز موجب بلند قدی نمی‌شود.

پیشنهاد میشود :

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس