کارهایی که باید هنگام خونریزی بینی انجام دهید

خونریزی بینی در کودکان شایع است، اما گاهی اوقات بزرگسالان نیز دچار چنین مشکلی می‌شوند. از علل شایع آن می‌توان به دستکاری بینی یا فین کردن محکم اشاره کرد، اما گاهی اوقات خونریزی بدون هیچ علتی بروز می‌کند. اگر مخاط بینی به علت سرما یا حساسیت تحریک شود یا خشکی هوا محیط آن را خشک و شکننده کند، بیشتر در معرض خونریزی قرار می‌گیرد. هر چند اغلب خونریزی‌های بینی مساله جدی به شمار نمی‌رود اما گاهی می‌تواند نشان از یک بیماری زمینه‌ای مهم باشد.

جلوگیری از خونریزی بینی در خانه

خونریزی بینی اغلب به طور شخصی قابل توقف است اما در سالمندان کنترل آن دشوارتر است. برای کنترل خونریزی بینی لازم است ابتدا آرامش خود را حفظ کنید. سپس در حالت ایستاده یا نشسته کمی به جلو خم شوید و قسمت نرم بینی خود را (درست زیر قسمت استخوانی) با دو انگشت شست و سبابه بگیرید و ۵ تا ۱۰ دقیقه به طور یکنواخت نگه دارید. در طول این مدت از طریق دهان تنفس کنید. اگر پس از ۱۰ دقیقه خونریزی بند نیامد، این کار را تا ۱۰ دقیقه دیگر ادامه دهید و اگر باز هم خونریزی بند نیامد، به پزشک مراجعه کنید. برای بند آوردن خونریزی هرگز دستمال یا پنبه را وارد بینی نکنید.

اقدامات لازم پس از بند‌آمدن خونریزی

بعد از توقف خونریزی بینی سعی کنید تا ۲۴ ساعت بعد از فین کردن پرهیز کنید و بینی خود را در این مدت دستکاری نکنید. اگر لازم باشد عطسه کنید، این کار را با دهان باز انجام دهید. از مصرف مایعات گرم یا سیگار تا ۲۴ ساعت خودداری کنید. هنگام خوابیدن دو تا سه بالش زیر سرتان قرار دهید تا سر شما بالاتر از حالت معمول قرار گیرد. تا ۲۴ ساعت از انجام ورزش‌های سنگین خودداری کنید. اگر اتاق شما گرم و خشک است از یک دستگاه مرطوب‌کننده هوا استفاده کنید یا یک ظرف آب روی رادیاتور قرار دهید.

درمان‌های دارویی

اگر به علت خشکی بینی به طور مکرر دچار خونریزی می‌شوید، روزی چند بار با پماد ویتامین A مخاط بینی خود را چرب کنید. قطره بینی سالین- که برای کودکان هم قابل استفاده است – را می‌توانید روزی چند بار داخل بینی بچکانید تا از مخاط بینی در برابر خونریزی جلوگیری کند.

چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت مشاهده هر یک از این موارد بلافاصله به اورژانس مراجعه کنید: خونریزی خیلی شدید، ضربه به ناحیه سر یا گردن، استفراغ خون بلع شده یا اگر آسپیرین یا سایر داروهای ضد انعقاد خون مانند وارفارین مصرف می‌کنید. اگر دچار هر یک از این حالات شدید بهتر است با پزشک مشورت کنید: خونریزی‌های مکرر از بینی، احساس ناخوشی به همراه خونریزی بینی یا اگر بسادگی دچار کبودی می‌شوید.

پیشنهاد میشود :

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس