کاهش قیمت ارز و سکه از ۱۱ تیر شروع می شود

مجموعه : اخبار

قیمت دلار روز پنجشنبه تحت تأثیر جو روانی متأثر از مسایل سیاسی از مرز ۲۰۰۰ تومان گذشت، اما به فاصله دو روز دوباره به سمت کاهش تغییر جهت داد .

 

قیمت دلار که رکورد ۲۰۶۰ تومان را کسب کرده بود ، با آرام شدن جو این بازار ، در سراشیبی قیمت قرار گرفت و تا لحظه نگارش این گزارش به ۱۹۵۰تومان عقب‌نشینی کرده است.
در هر صورت بازار ارز در هفته گذشته شاهد رشد قیمتهایی از انواع ارز بود که در سال‌بی‌سابقه بوده است، به طوری که با گذر از مرز ۲۰۰۰تومان به رقم قابل توجهی دست یافت.با این حال، قیمت دلار روز شنبه در بازار تهران با کاهش حدود ۱۰۲تومانی نسبت به روز پنجشنبه به ۱۹۵۸تومان رسید. قیمت دلار که روز پنجشنبه تا ۲۰۶۰تومان هم افزایش یافت، دیروز شنبه به ۱۹۵۸تومان کاهش یافته است.سایر ارزها نیز نسبت به روز پنجشنبه با کاهش قیمت مواجه شدند. در بازار تهران قیمت یورو ۲۵۰۰تومان، پوند ۳۰۷۵تومان و درهم امارات ۵۳۴تومان فروخته می‌شود.

کاهش قیمت سکه دربازار

در همین حال، قیمت انواع سکه هم در بازار نسبت به روز پنجشنبه کاهش یافت. بر همین اساس، قیمت هر قطعه سکه تمام طرح قدیم ۷۵۴هزار تومان، طرح جدید ۷۵۰هزار تومان، نیم سکه ۳۷۶هزار تومان و ربع سکه ۱۹۴هزار تومان است.این در حالی است که قیمت هر اونس طلا دیروز در بازارهای جهانی به ۱۶۰۰دلار رسیده است که نسبت به هفته گذشته افزایش بیش از ۲۵دلاری را نشان می‌دهد. هر گرم طلای ۱۸عیار دیروز در بازار تهران بیش از ۷۵هزار تومان بود.

واکنش رئیس کل بانک مرکزی

رئیس کل بانک مرکزی نیز که تقریباً تجربه تلخ گرانی ارز و سکه را از یاد نبرده است، نسبت به جهش قیمت سکه و ارز واکنش نشان داد. بهمنی با تأکید دوباره بر اینکه افزایش قیمت دلار و طلا در ایران فقط جنبه روانی و سیاسی دارد، گفت: وقتی قیمت اونس جهانی طلا کاهش یافته، اما در ایران قیمت طلا افزایش می‌یابد، نشان‌دهنده این است که موضوع دیگری به جز مسایل اقتصادی بر این قیمتها مؤثر است. وی با بیان اینکه قیمت فعلی طلا و ارز واقعی نیست، افزود: وقتی با یک مذاکره قیمت دلار ۲۵۰تومان گران یا ارزان می‌شود، نشان‌دهنده تأثیرگذاری مسایل سیاسی بر قیمت ارز است. رئیس کل بانک مرکزی همچنین از عرضه ۲/۲میلیون قطعه سکه در بازار از دوم مرداد‌ماه خبر داد و تصریح کرد: حتی اگر لازم باشد سکه‌های پیش‌فروش شده را زودتر از موعد مقرر عرضه خواهیم کرد. وی همچنین در پاسخ به برخی انتقادها نسبت به خرید طلا توسط بانک مرکزی طی سه سال گذشته گفت: ما در این مدت ۶۰۰‌تن طلا برای کشور خریدیم و امروز این منابع بیش از ۲۵۰درصد سود کرده است. درحالی که اگر این پول را در بانکهای اروپایی می‌گذاشتیم، طی سه سال حداکثر ۵/۴درصد سود حاصل می‌شد. در مجموع گرانی‌های چند روز اخیر، درحالی است که قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی یا با کاهش قیمت مواجه بوده یا ثابت بوده است، این مسأله نشان‌دهنده غیرواقعی و حبابی بودن قیمتها در بازار است.گفتنی است، صرافی‌های رسمی به دلیل نوسانهای شدید بازار روز پنجشنبه، هیچ قیمتی را بر روی تابلوی خود درج نکرده بودند!

پیشنهاد میشود :

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس