۶ نکته برای افزایش اصولی نور آشپزخانه

مجموعه : دکوراسیون

به آشپزخانه می‌گویند قلب تپنده خانه. آشپزخانه‌های مدرن پر رفت و آمدترین اتاق خانه به حساب می‌آیند. حتی آن ‌وقت‌ها که آشپزخانه‌ها به قول معروف اپن نبودند، باز هم به دلیل اینکه خانم خانه وقت زیادی از روز را در آشپزخانه می‌گذراند، توجه به دکوراسیون و نورپردازی آن اهمیت داشت چه برسد به حالا که آشپزخانه‌ها اپن شده و حتی وقتی در اتاق پذیرایی نشسته‌اید می‌توانید به راحتی آشپزخانه را ببینید. حالا دیگر دکوراسیون آشپزخانه بیشتر از گذشته اهمیت دارد و اهمیت آن کمتر از دکوراسیون اتاق پذیرایی نیست. خانم خانه مدت زمان زیادی در آشپزخانه است و خیلی از خانواده‌ها غذا را روی پیشخوان آشپزخانه میل می‌کنند. بنابراین باید به زیباتر کردن هر چه بیشتر این بخش خانه دقت کنید.

سینک و گاز را روشن کنید

2 بخش‌ از آشپزخانه که معمولا با آنها کار می‌کنید، سینک و گاز هستند. این بخش‌ها باید حتما روشن باشند تا دقت شما در شستن هر چه بهتر ظرف‌ها و پختن غذا بالاتر رود. شما که نمی‌خواهید در تاریکی،  نمک را بیش از حد در غذا بریزید؟! معمولا همه‌ هودها برای روشن کردن گاز چراغ دارند و شما می‌توانید موقع آشپزی آن را روشن کنید. در چند سال اخیر همه‌ طراحان بالای سینک هم لامپ مهتابی کوچکی قرار می‌دهند تا روشن باشد. اگر منزل شما چنین لامپی ندارد، می‌توانید خودتان یک لامپ مهتابی کوچک بخرید و بالای سینک نصب کنید. البته توجه داشته باشید لامپ را تا جایی که می‌توانید در سقف کابینت تعبیه کنید تا آب به آن نپاشد. مراقب کلیدها و پریزها هم باشید تا از برق گرفتگی جلوگیری شود.

نور را به داخل دعوت کنید

نور طبیعی، بهترین نوری است که می‌توانید از آن استفاده کنید. پس اگر پنجره‌ای در آشپزخانه دارید، بهتر است بهترین استفاده را از آن بکنید. اگر طراحی دست شماست، می‌توانید سینک را جلوی آن تعبیه کنید و چند گلدان هم کنار آن قرار دهید اگر نورتان قدی است، می‌توانید بخش‌های پرکاربرد مثل گاز را کنار آن تعبیه کنید البته باید مواظب باشید در صورت باز ماندن پنجره، شعله گاز خاموش نشود. تا جایی که ممکن است جلوی نور طبیعی را با آویزان کردن پرده‌های ضخیم نگیرید. اگر نگران دیده شدن فضای آشپزخانه از بیرون هستید، می‌توانید از برچسب‌های شیشه مات‌کن برای این پنجره‌ها استفاده کنید.

نقطه استراتژیک قلب‌ خانه

این بخش، مهم‌ترین قسمت آشپزخانه است. گردهمایی اعضای خانواده در آشپزخانه معمولا در این بخش انجام می‌شود و خیلی از خانواده‌ها غذایشان را روی پیشخوان صرف می‌کنند. معمولا بالای پیشخوان هالوژن کار می‌گذارند. اگر می‌خواهید خلاقیت و زیبایی بیشتری داشته باشید، می‌توانید لامپ‌ها را با زنجیر خاصی به بالای پیشخوان آویزان کنید. معمولا این لامپ‌ها باید حدود یک متر بالاتر از پیشخوان قرار بگیرند.

میزگردهمایی‌ها

اگر آشپزخانه شما آنقدر بزرگ است که می‌توانید میزی در آن قرار دهید، بهتر است آن را زیر لامپ سقفی بگذارید تا کاملا روشن باشد. اگر امکان این کار را ندارید، یک لامپ برای این میز تعبیه کنید. این میز در آشپزخانه می‌تواند کاربرد متفاوتی داشته باشد. از جایی برای خرد کردن مواد اولیه گرفته تا کمک کردن به بچه‌ها در درس خواندن، پس تا جایی که امکان دارد برای روشن کردن این میز تلاش کنید. حتی می‌توانید از لوسترهایی که ارتفاع قابل تنظیم دارند، برای روشن کردن آن کمک بگیرید و در صورت لزوم لامپ را به میز نزدیک یا دور کنید.

نور مرکزی را جدی بگیرید

اگر آشپزخانه‌ شما پنجره دارد، باید نوری که در روز در آشپزخانه می‌افتد را حساب کنید و باقی نورپردازی را بر مبنای آن انجام دهید. اما به هر حال برای شب، آشپزخانه‌ شما به یک لامپ بزرگ در مرکز سقف نیاز دارد تا روشنایی اصلی آن را تامین کند. این لامپ باید به نسبت اندازه آشپزخانه پرنور یا کم‌نور باشد و در مرکز سقف قرار بگیرد. این لامپ بهتر است حباب قابل شست‌وشو داشته باشد چون بخارهای چرب که همیشه در آشپزخانه وجود دارند به راحتی روی حباب لامپ می‌نشینند و شما مجبورید به طور متوسط هر 6 ماه یک بار آن را کاملا بشویید. به علاوه لامپ باید در جایی قرار گرفته و حباب آن طوری باشد که امکان پاشیده شدن آب به آن وجود نداشته باشد.

ویترین زیبای آشپزخانه

خیلی از آشپزخانه‌ها کابینتی شیشه‌ای دارند که به جای ویترین استفاده می‌شود. شما می‌توانید ظرف‌های گرانقیمت، قابلمه‌های مسی، بشقاب‌های قدیمی یا کریستال‌ها را در آن قرار دهید. برای زیباتر شدن این کابینت‌ها می‌توانید از چند لامپ کوچک استفاده کنید. این لامپ‌ها باید در سقف این کابینت‌ها جاسازی شوند.

اگر کابینت‌ها عمیق هستند و برای دیدن‌شان مشکل دارید، می‌توانید از لامپ‌های هوشمند در آنها استفاده کنید. این لامپ‌ها درست مثل لامپ یخچال با باز کردن در کابینت روشن و بعد از بستن آن خاموش می‌شوند. با این روش در مصرف برق هم صرفه‌جویی خواهد شد.

پیشنهاد میشود :

یک دیدگاه برای این نوشته

  1. ahmad گفت:

    شرمنده ولی بهترین نور برای اشپز خونه نور مصنوعیه …به خاطر این که با وجود رطوبت ونور باعث رشد هر چه بیشتر باکتری ها و میکروب ها میشه………

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس