۸ توصیه برای کم کردن فشار روی چشم‌ هنگام کار با رایانه

متخصصان چشم پزشکی تاکید دارند که برای کم کردن فشار روی چشم‌ها در هنگام کار با رایانه نکات بهداشتی و توصیه‌های مهم زیر را به کار بگیرید:

۱- هر ۲۵ دقیقه یک بار نگاه خود را از صفحه مانیتور بردارید و به نقطه دور در مسافت حدود۳ کیلومتری نگاه کنید. این کار باعث تغییر محل تشکیل کانون تمرکز در عدسی چشم شده و به این عضو حساس و حیاتی استراحت می‌دهد.

۲- برای حفظ رطوبت چشم‌ها خیلی زیاد پلک بزنید.  توصیه می‌شود هر یک ساعت یک بار چشم‌ها را بسته و روی آنها آب بپاشید. و همچنین برای جلوگیری از خشکی چشم از قطره چشمی اشک مصنوعی استفاده کنید.

۳- پشت میز رایانه صحیح بنشینید. مطمئن شوید که موقعیت قرار گرفتن رایانه نسبت به چشم‌هایتان صحیح و استاندارد باشد. صفحه نمایش رایانه یا به اصطلاح خودمان صفحه مانیتور باید به اندازه طول یک بازو یعنی حدود ۵۲ تا ۶۵ سانتی متر از چشم‌ها فاصله داشته باشد و زاویه آن با چشم‌ها نیز باید ۲۱ درجه پایین‌تر از سطح چشم‌ها باشد. همچنین مچ دست و پاهای خود را نیز در وضعیت مناسب و راحت قرار دهید.

۴- کف دستها را به هم بمالید تا اینکه گرم شوند و سپس آنها را حدود۴۵ تا ۷۰ ثانیه روی چشم‌ها قرار دهید.

۵- مواد غذایی سرشار از ویتامین A و C و E را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید که مهمترین منابع غذایی حاوی این ویتامین‌ها شامل سبزیجات سبز رنگ، مرکبات، گوشت مرغ و فرآورده‌های لبنی هستند. سالم‌ترین میان وعده حین کار از این نظر هویج و خیار و حتی برخی از میوه‌های تازه هستند.

۶- هنگام صبح دو عدد چای کیسه‌ای را داخل یخچال بگذارید و هنگام عصر یا شب در جایی آرام بنشینید و در حالت استراحت حدود پنج تا ۱۰ دقیقه این کیسه‌های کوچک چای را روی چشم‌ها بگذارید. این کار خستگی چشم‌ها را در می‌کند و پف چشم‌ها را کاهش می‌دهد.

۷- نور اتاق باید مناسب باشد. از کار کردن با رایانه در اتاق خیلی روشن و پرنور یا کاملا تاریک خودداری کنید. به طوری که میزان تابش و انعکاس نور از صفحه مانیتور کاهش پیدا کند. بعلاوه میزان روشنایی، رنگ و کانتراست مانتیور را باید آنگونه که احساس راحتی می‌کنید تنظیم کنید.

۸- از عینک‌های ضداشعه استفاده کنید. ترجیحا برای کاهش فشار صفحه نمایش بر روی چشم‌ها از این عینک‌ها استفاده کنید. بعلاوه می‌توانید روی شیشه‌های عینک را با پوشش‌های ضدانعکاسی بپوشانید تا در صورت استفاده مداوم از رایانه‌ها آسیب و فشار کمتری به چشم‌ها وارد شود.

پیشنهاد میشود :

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس