۹ توصیه برای علاقمند کردن به خواندن کتاب

مجموعه : بچه داری

تحقیقاتی در آموزش و پرورش ایالات متحده نشان می‌دهد دانش آموزانی که مطالعه دارند به مراتب نمرات بهتری را در کسب می‌کنند، اما کسانی که اغلب دچار عقب‌ماندگی در موفقیت‌های تحصیلی می‌شوند از دسته کسانی هستند که تمام تعطیلات و اوقات فراغت را به سرگرمی می‌گذرانند.

حال شما چگونه می‌خواهید فرزندان خود را تشویق به مطالعه کنید وقتی که تمام آن‌ها تمایل دارند زمان خود را صرف بازی کردن بکنند ؟ در اینجا روش‌هایی است برای کمک به شما تا بدانید چگونه در تمام طول فصل تابستان آن‌ها را به خواندن تشویق کنید و مطالعه را برایشان لذت بخش کنید.

۱.در هر جا و مکانی بخوانید
این احتمال وجود دارد که فرزندان شما بخواهند در بیرون از منزل زیر نور آفتاب باشند و از هوای گرم در تعطیلات تابستانی خود لذت ببرند. وقتی که هر روز آن‌ها در کلاس بوده‌اند، آخرین چیزی که می‌خواهند این است که اتاق مطالعه آن‌ها برایشان همانند قفس نباشد. به آن‌ها اجازه بدهید بدانند که مطالعه در هر زمان و مکانی می‌تواند انجام شود. خواندن در ساحل و یا یک پارک می‌توانند جزء بهترین مکان‌ها باشند برای آغاز. پس حتماً پیک نیکی ترتیب بدهید، می‌توانید یک روز شاد و سازنده ای رو در خارج از خانه داشته باشید.

 

۲.خواندن هر چیز و همه چیز
اگر هدفتان این است که فرزندانتان را به طور مداوم تشویق به خواندن کنید، به آن‌ها یاد بدهید که هر چیزی را که بر روی آن واژه ای دیدند بخوانند! آن‌ها را به همراه خود برای خرید خواربار ببرید و برایشان لیست خرید را بخوانید. از آن‌ها بخواهید تا تابلوهای نصب شده در راهروها رو بخوانند تا به شما کمک کنید برای چیزی که به دنبالش هستید. همچنین می‌توانید به هنگام سفرهای خانوادگی از مسیر خود نسخه ای چاپی تهیه کرده و آن را دست فرزندان خود قرار دهید تا برایتان بخوانند.

 

 

۳.زمان مشخصی در نظر بگیرید

بیشتر مدارس همین عمل را انجام می‌دهند، پس شما چرا چنین کاری نمی‌کنید ؟ به آن‌ها بگویید به مدت بیست دقیقه در طول روز مطالعه داشته باشند، خواه قبل از نهار، پس از نهار، قبل از چرت کوتاه و یا پس از شام. از آنجا که بسیار سخت است که فرزندانتان را وادار کنید بین فعالیت‌های روزانه و یا وعده های غذایی، بهشان اجازه بدهید که کتاب‌هایشان را خودشان انتخاب کنند. از آنجایی که این اوقات فراغت آن‌هاست بهتر است کتابی که مطالعه می‌کنند همانی باشد که آن‌ها می‌خواهند.

 

 

۴.سفر کتابخانه ای

کتابخانه رایگان است و سریع و احتمالاً به خانه شما هم نزدیک می‌باشد. فرزندان خود را حداقل هفته ای یک‌بار با خود به کتابخانه ببرید و آن‌ها فرصت دهید تا که هر آنچه را که به آن علاقه‌مندند بررسی کنند. اغلب با تدارک سفرهای کتابخانه ای، ناخودآگاه به آنان این احساس القا می‌شود که از کتابخانه به عنوان یک پاتوق استفاده کنند. اکثر کتابخانه ( و همچنین فرهنگسراها ) در تابستانه برنامه‌ها و فعالیت‌های تفریحی و هنری مفیدی را برای بچه‌ها تدارک می‌بینند. چه راهی بهتر از این می‌خواهید که فرزند شما به طور همزمان هم آموزش می‌بیند و مطالعه می‌کنند و هم روابط اجتماعی بهتر را میاموزد ؟

 

 

۵.زمان داستان شب

تحقیقات نشان می‌دهد خواندن برای کودکان خردسال نه تنها یکی از بهترین راه های فعالیت‌های تحریک زبان و مهارت‌های شناختی است، بلکه به ایجاد انگیزه، کنجکاوی و حافظه کمک می‌کند.( این تحقیق توسط Reachoutandread.org انجام شده است). سعی کنید مطالعه را در حالی که آنان هنوز جوان هستند برایشان به یک عادت تبدیل کنید. بچه‌ها شاید فکر کنند که این مسئله، تشریفاتی چرند است، اما اگر شما به صورت پی در پی برایشان مطالب پایه ای را بخوانید احتمال بیشتری دارد که برای آن‌ها به یک فعالیت مثبت بدل شود. عناوین گوناگونی از کتاب‌ها را برایشان بخوانید تا در نهایت یکی از این زمینه‌ها برای خود به عنوان شاخه مورد علاقه انتخاب کنند و هر شب از شما بخواهند برایشان بخوانید.

 

 

۶.پاداشی هم در نظر بگیرید

تعطیلات تابستانی است – زمانی را برای آن‌ها در نظر بگیرید تا بتوانند به بیرون بروند و بازی کنند! اگر بخواهیم برای تفریحی حداقل را در نظر بگیریم، می‌توانید به بیرون رفته و یک بستنی یا ماست-بستنی میل کنید، یا حداکثر آن این است که به یک پارک یا شهربازی بروید و تفریح کنید. نقطه تعادل ِ میان بازی و کار را پیدا کنید، و آن‌ها همچنان این مهارت را از شما خواهند آموخت و برای همیشه در زندگی از این فرمول استفاده خواهند کرد. به خاطر بسپارید که حدّ زیادی از یک چیز «خوب» می‌تواند به یک نکته «بد» تبدیل شود.

 

 

۷.کتاب پیش از تماشای فیلم

تابستان به این معنا هم هست که به زودی فیلم‌های زیادی اکران خواهد شد و فرزندانتان به شما التماس خواهند کرد که آن‌ها برای تماشای فیلم به سینما ببرید یا آن را در خانه ببینید. به جای غار نوردی اجازه تماشا به آن‌ها، این مسئله را به فرصتی برای یادگیری تبدیل کنید! اگر فیلم ساخته شده بر اساس داستانی از یک کتاب است توصیه کنید پیش از تماشای فیلم کتابش را بخواند، اکثر فیلم‌های خانواده پسند از روی کتاب‌ها ساخته می‌شوند، پس این دیگر به عادت و سن و سال فرزند شما بستگی دارد، این نکته می‌تواند جالب باشد و ساده. اگر هم کتابی درباره فیلم نیافتید می‌توانید به وی پیشنهاد کنید که نقدی را در باب همان فیلم در اینترنت بیابد یا در روزنامه ای و آن را مطالعه کند. فقط مراقب باشید این آن‌ها این زمان را تباه نکنند!

 

 

۸.اخبار آموزشی را با هم مطالعه کنید

خواندن روزنامه صبح می‌تواند یک سرگرمی مفید باشد هنگامی که صبحانه را میل کرده‌اید. این مسئله نه این که فقط به عنوان مرحله ای آموزشی انجام شود بلکه فرزند شما یاد می‌گیرد که وقایع در حال رخ دادن مهم هستند و بر زندگی ما تأثیر گذار. سعی کنید حداقل یک را دو مورد را برای مطالعه انتخاب کنید ( ممکن است اگر بیشتر از این بخوانید برای آن‌ها خسته کننده باشد و دیگر علاقه ای به دنبال کردن آن نداشته باشند)

 

۹.یک الگوی مطالعه کننده باشید

روزنامه هر روز صبح را بخوانید، در آرایشگاه مجله بخوانید، و یا یک کتاب جیبی همیشه با خود به همراه داشته باشید. مراقب باشید چرا که بچه‌ها خوب توجه می‌کنند. در آخر بدانید، شما بزرگ‌ترین الگو برای فرزندانتان هستید …

پیشنهاد میشود :

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس